youtube logo o    facebook logo o    blogspot logo o   black social icon circle   kairos

The FA Cup

The FA Cup

The FA Cup has witnessed countless exhilarating moments, heart-stopping upsets, and heroic performances on the hallowed grounds of English football. From the early days of its inception in 1872 to the present day, here is a list of all the winners of the FA Cup.

Year // Winner - Runner-Up // Score

2023 // Manchester City - Manchester United // 2-1

2022 // Liverpool - Chelsea // 0-0 (p 6–5)

2021 // Leicester City - Chelsea // 1-0

2020 // Arsenal - Chelsea // 2-1

2019 // Manchester City - Watford // 6-0

2018 // Chelsea - Manchester // 1–0

2017 // Arsenal - Chelsea // 2–1

2016 // Manchester United - Crystal Palace // 2–1 aet

2015 // Arsenal - Aston Villa // 4–0

2014 // Arsenal - Hull City // 3–2 aet

2013 // Wigan Athletic - Manchester City // 1–0

2012 // Chelsea - Liverpool // 2–1

2011 // Manchester City - Stoke City // 1-0

2010 // Chelsea - Portsmouth // 1-0

2009 // Chelsea - Everton // 2-1

2008 // Portsmouth - Cardiff City // 1-0

2007 // Chelsea - Manchester United // 1-0

2006 // Liverpool - West Ham United // 3-3 aet

2005 // Arsenal - Manchester United // 0-0 aet

2004 // Manchester United - Millwall // 3-0

2003 // Arsenal - Southampton // 1-0

2002 // Arsenal - Chelsea // 2-0

2001 // Liverpool - Arsenal // 2-1

2000 // Chelsea - Aston Villa // 1-0

1999 // Manchester United - Newcastle United // 2-0

1998 // Arsenal - Newcastle United // 2-0

1997 // Chelsea - Middlesbrough // 2-0

1996 // Manchester United - Liverpool // 1-0

1995 // Everton - Manchester United // 1-0

1994 // Manchester United - Chelsea // 4-0

1993 - replay // Arsenal - Sheffield Wednesday // 2-1 aet

1993 // Arsenal - Sheffield Wednesday // 1-1 aet

1992 // Liverpool - Sunderland // 2-0

1991 // Tottenham Hotspur - Nottingham Forest // 2-1 aet

1990 - replay // Manchester United - Crystal Palace // 1-0

1990 // Manchester United - Crystal Palace // 3-3 aet

1989 // Liverpool - Everton // 3-2 aet

1988 // Wimbledon - Liverpool // 1-0

1987 // Coventry City - Tottenham Hotspur // 3-2 aet

1986 // Liverpool - Everton // 3-1

1985 // Manchester United - Everton // 1-0 aet

1984 // Everton - Watford // 2-0

1983 - replay // Manchester United - Brighton and Hove Albion // 4-0

1983 // Manchester United - Brighton and Hove Albion // 2-2 aet

1982 - replay // Tottenham Hotspur - Queens Park Rangers // 1-0

1982 // Tottenham Hotspur - Queens Park Rangers // 1-1 aet

1981 - replay // Tottenham Hotspur - Manchester City // 3-2

1981 // Tottenham Hotspur - Manchester City // 1-1 aet

1980 // West Ham United - Arsenal // 1-0

1979 // Arsenal - Manchester United // 3-2

1978 // Ipswich Town - Arsenal // 1-0

1977 // Manchester United - Liverpool // 2-1

1976 // Southampton - Manchester United // 1-0

1975 // West Ham United - Fulham // 2-0

1974 // Liverpool - Newcastle United // 3-0

1973 // Sunderland - Leeds United // 1-0

1972 // Leeds United - Arsenal // 1-0

1971 // Arsenal - Liverpool // 2-1 aet

1970 - replay // Chelsea - Leeds United // 2-1

1970 // Chelsea - Leeds United // 2-2 aet

1969 // Manchester City - Leicester City // 1-0

1968 // West Bromwich Albion - Everton // 1-0 aet

1967 // Tottenham Hotspur - Chelsea // 2-1

1966 // Everton - Sheffield Wednesday // 3-2

1965 // Liverpool - Leeds United // 2-1 aet

1964 // West Ham United - Preston North End // 3-2

1963 // Manchester United - Leicester City // 3-1

1962 // Tottenham Hotspur - Burnley // 3-1

1961 // Tottenham Hotspur - Leicester City // 2-0

1960 // Wolverhampton Wanderers - Blackburn Rovers // 3-0

1959 // Nottingham Forest - Luton Town // 2-1

1958 // Bolton Wanderers - Manchester United // 2-0

1957 // Aston Villa - Manchester United // 2-1

1956 // Manchester City - Birmingham City // 3-1

1955 // Newcastle United - Manchester City // 3-1

1954 // West Bromwich Albion - Preston North End // 3-2

1953 // Blackpool - Bolton Wanderers // 4-3

1952 // Newcastle United - Arsenal // 1-0

1951 // Newcastle United -- Blackpool // 2-0

1950 // Arsenal - Liverpool // 2-0

1949 // Wolverhampton Wanderers - Leicester City // 3-1

1948 // Manchester United - Blackpool // 4-2

1947 // Charlton Athletic - Burnley // 1-0 aet

1946 // Derby County - Charlton Athletic // 4-1 aet

1939 // Portsmouth - Wolverhampton Wanderers // 4-1

1938 // Preston North End - Huddersfield Town // 1-0 aet

1937 // Sunderland - Preston North End // 3-1

1936 // Arsenal - Sheffield United // 1-0

1935 // Sheffield Wednesday - West Bromwich Albion // 4-2

1934 // Manchester City - Portsmouth // 2-1

1933 // Everton - Manchester City // 3-0

1932 // Newcastle United - Arsenal // 2-1

1931 // West Bromwich Albion - Birmingham City // 2-1

1930 // Arsenal  - Huddersfield Town // 2-0

1929 // Bolton Wanderers - Portsmouth // 2-0

1928 // Blackburn Rovers - Huddersfield Town // 3-1

1927 // Cardiff City - Arsenal // 1-0

1926 // Bolton Wanderers - Manchester City // 1-0

1925 // Sheffield United - Cardiff City // 1-0

1924 // Newcastle United - Aston Villa // 2-0

1923 // Bolton Wanderers - West Ham United // 2-0

1922 // Huddersfield Town - Preston North End // 1-0

1921 // Tottenham Hotspur - Wolverhampton Wanderers // 1-0

1920 // Aston Villa - Huddersfield Town // 1-0 aet

1915 // Sheffield United - Chelsea // 3-0

1914 // Burnley - Liverpool // 1-0

1913 // Aston Villa - Sunderland // 1-0

1912 - replay // Barnsley - West Bromwich Albion // 1-0

1912 // Barnsley - West Bromwich Albion // 0-0

1911 - replay // Bradford City - Newcastle United // 1-0

1911 // Bradford City - Newcastle United // 0-0

1910- replay // Newcastle United - Barnsley // 2-0

1910 // Newcastle United - Barnsley // 1-1

1909 // Manchester United - Bristol City // 1-0

1908 // Wolverhampton Wanderers - Newcastle United // 3-1

1907 // Sheffield Wednesday - Everton // 2-1

1906 // Everton - Newcastle United // 1-0

1905 // Aston Villa - Newcastle United // 2-0

1904 // Manchester City - Bolton Wanderers // 1-0

1903 // Bury - Derby County // 6-0

1902 - replay // Sheffield United - Southampton   // 2-1

1902 // Sheffield United - Southampton // 1-1

1901 - replay // Tottenham Hotspur - Sheffield United // 3-1

1901 // Tottenham Hotspur - Sheffield United // 2-2

1900 // Bury - Southampton // 4-0

1899 // Sheffield United - Derby County  // 4-1

1898 // Nottingham Forest - Derby County // 3-1

1897 // Aston Villa - Everton // 3-2

1896 // Sheffield Wednesday - Wolverhampton Wanderers // 2-1

1895 // Aston Villa - West Bromwich Albion // 1-0

1894 // Notts County - Bolton Wanderers // 4-1

1893 // Wolverhampton Wanderers - Everton // 1-0

1892 // West Bromwich Albion - Aston Villa // 3-0

1891 // Blackburn Rovers - Notts County // 3-1

1890 // Blackburn Rovers - Sheffield Wednesday // 6-1

1889 // Preston North End - Wolverhampton Wanderers // 3-0

1888 // West Bromwich Albion - Preston North End // 2-1

1887 // Aston Villa - West Bromwich Albion // 2-0

1886 - replay // Blackburn Rovers - West Bromwich Albion // 2-0

1886    // Blackburn Rovers - West Bromwich Albion // 0-0

1885 // Blackburn Rovers - Queens Park, Glasgow // 2-0

1884 // Blackburn Rovers - Queens Park, Glasgow // 2-1

1883 // Blackburn Olympic - Old Etonians // 2-1 aet

1882 // Old Etonians - Blackburn Rovers  // 1-0

1881 // Old Carthusians - Old Etonians // 3-0

1880 // Clapham Rovers - Oxford University // 1-0

1879 // Old Etonians - Clapham Rovers // 1-0

1878 // Wanderers - Royal Engineers // 3-1

1877 // Wanderers - Oxford University // 2-1 aet

1876 - replay // Wanderers - Old Etonians // 3-0

1876 // Wanderers - Old Etonians // 1-1 aet

1875 - replay // Royal Engineers - Old Etonians // 2-0

1875 // Royal Engineers  - Old Etonians // 1-1 aet

1874 // Oxford University - Royal Engineers // 2-0

1873 // Wanderers - Oxford University // 2-0

1872 // Wanderers - Royal Engineers // 1-0

note: aet = after extra time, p=penalties

// Nick Cave & the Bad Seeds, Pixies, The Smiths, Swans, Placebo, Muse, Radiohead, The Black Keys, The White Stripes,…

Μουσικά Νέα

23o Athens Jazz: 9 ημέρες απόλυτης μουσικής γιορτής στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων! | 26 Μαΐου - 3 Ιουνίου 2024 Κυριακή, 26…
Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων26, 27 και 28 Απριλίου 2024 Το Vinyl Market το μεγάλο event της πόλης επιστρέφει με πασχαλινή διάθεση στο…
Με το πλούσιο άρωμα από το ένδοξο παρελθόν και με αισιόδοξο βλέμμα σε ένα ποιοτικότερο μέλλον, σας προσκαλούμε να πάρετε…

Κινηματογραφικά Νέα

Η πράσινη πρωτοβουλία του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, το Evia Film Project, επιστρέφει από τις 2 έως τις 6 Ιουλίου στην…
Το Φεστιβάλ Ισπανόφωνου Κινηματογράφου Αθήνας – FeCHA επιστρέφει για 8η χρονιά, μεταξύ 27 Μαΐου και 5 Ιουνίου, για να αναδείξει…
Αστυγραφίες στην ΟθόνηΑπό 11 έως 17 Απριλίου 2024 Ταινιοθήκη της ΕλλάδοςΙερά Οδός 48 & Μεγάλου Αλεξάνδρου 134-136, Κεραμεικός Ένα πλούσιο κινηματογραφικό πρόγραμμα…

Φωτογραφικά Νέα

Η φωτογραφική ομάδα METAPolis παρουσιάζει στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων την έκθεση φωτογραφίας “UN1QUE”, μία έκθεση ενδοσκόπησης και διαπραγμάτευσης της ταυτότητας…
Η ομαδική Έκθεση Φωτογραφίας “Street Photography” παρουσιάζεται στην Blank Wall Gallery. Η Blank Wall Gallery θα φιλοξενήσει την έκθεση “Street Photography”…
Η ομαδική έκθεση φωτογραφίας “Moments of Color” θα παρουσιαστεί στη Blank Wall Gallery.Την Παρασκευή 15 Μαρτίου η Blank Wall Gallery…
Grammy Awards 2008 ~ 2024 Τα Μουσικά Βραβεία Γκράμι ή Γκράμμυ (η λέξη προέρχεται από το γραμμόφωνο εξ ου και η αρχική τους ονομασία Gramophone Awards), απονέμονται κάθε χρόνο στις ΗΠΑ, για τη βράβευση επιτυχημένων καλλιτεχνών…
Pitchfork Rolling Stone Q Uncut Biilboard NME Spin Mojo Paste Wire Down Magazine Metal Hammer Classic Rock Black Velvet All About Jazz Country Weekly Blues and Rhythm Jazz Times National Jazz…
Various Photos, Φωτογραφίες Παλαιών Αυτοκινήτων, Black & White, Reflections, Φωτογραφίες από Εξώφυλλα Δίσκων, Digital Images, Air Show 2005, Ιστορικό Rally Ακρόπολις, National Geographic, Greek Magazines #1

Music News

23o Athens Jazz: 9 ημέρες απόλυτης μουσικής γιορτής στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων! | 26 Μαΐου - 3 Ιουνίου 2024 Κυριακή, 26…

Πελοπόννησος

Στην Μονεμβασιά συνυπάρχουν: η μοναδική γεωμορφία του βράχου μαζί με τα ανθρώπινα τεχνικά οχυρωματικά έργα. Έτσι, σαν πλωτό φρούριο, βρέθηκε…
Η Πελοπόννησος (γνωστή και ως Μωρέας ή Μωριάς) είναι η μεγαλύτερη χερσόνησος της Ελλάδας και ένα από τα εννέα γεωγραφικά…
Το λιμάνι του Γέρακα ανήκει στο Δήμο Μονεμβάσιας με έδρα τους Μολάους. Στον τόπο αυτό, στο Β/Α άκρο του Νομού Λακωνίας,…

Νησιά

Η Σαντορίνη ή Θήρα, είναι ένα ξεχωριστό νησί. Δημιούργημα του ηφαιστείου εντυπωσιάζει με την ιδιαίτερη ομορφιά του. Καθώς το πλοίο…
Η Kύθvoς ή Θερμιά, βρίσκεται ανάμεσα στη Τζιά και τη Σέριφο, απέχει από τον Πειραιά 52 ναυτικά μίλια, μια απόσταση…
Οι Σπέτσες, το αρχοντικό νησί του Αργοσαρωνικού κόλπου, με τη μεγάλη ναυτική παράδοση, την πολυσήμαντη ιστορία και την ιδιαίτερη κουλτούρα,…

Κρήτη

Ο Κουρνάς βρίσκεται ακριβώς στην μέση της διαδρομής Χανιά-Ρέθυμνο, 32χλμ απόσταση περίπου και από της δύο πόλεις. Η μοναδική φυσική λίμνη…
Το Φαράγγι Σαμαριάς είναι το μεγαλύτερο της Ευρώπης με 18 χλμ. μήκος και ο δρόμος που βαδίζουμε μέσα σ' αυτό…
Η Κρήτη είναι το μεγαλύτερο νησί της Ελλάδας και το 5ο μεγαλύτερο στη Μεσόγειο. Πρωτεύουσα καθώς και μεγαλύτερη πόλη της…

powered by Agones.gr - pame stoixima