youtube logo o    facebook logo o    blogspot logo o   black social icon circle   kairos

93α Βραβεία Oscar 2021

oscar 2021Best picture
• Winner: Nomadland
• The Father
• Judas and the Black Messiah
• Mank
• Minari
• Promising Young Woman
• Sound of Metal
• The Trial of the Chicago 7

Best actress
• Winner: Frances McDormand - Nomadland
• Viola Davis - Ma Rainey's Black Bottom
• Andra Day - The United States vs Billie Holiday
• Vanessa Kirby - Pieces of a Woman
• Carey Mulligan - Promising Young Woman


Best actor
• Winner: Anthony Hopkins - The Father
• Riz Ahmed - Sound of Metal
• Chadwick Boseman - Ma Rainey's Black Bottom
• Gary Oldman - Mank
• Steven Yeun - Minari


Best supporting actress
• Winner: Yuh-Jung Youn - Minari
• Maria Bakalova - Borat Subsequent Moviefilm
• Glenn Close - Hillbilly Elegy
• Olivia Colman - The Father
• Amanda Seyfried - Mank

Best supporting actor
• Winner: Daniel Kaluuya - Judas and the Black Messiah
• Sacha Baron Cohen - The Trial of the Chicago 7
• Leslie Odom Jr - One Night in Miami
• Paul Raci - Sound of Metal
• Lakeith Stanfield - Judas and the Black Messiah

Best director
• Winner: Nomadland - Chloé Zhao
• Another Round - Thomas Vinterberg
• Mank - David Fincher
• Minari - Lee Isaac Chung
• Promising Young Woman - Emerald Fennell

Best original screenplay
• Winner: Promising Young Woman - Emerald Fennell
• Judas and the Black Messiah - Will Berson, Shaka King, Will Berson, Kenny Lucas and Keith Lucas
• Minari - Lee Isaac Chung
• Sound of Metal - Darius Marder, Abraham Marder, Derek Cianfrance
• The Trial of the Chicago 7 - Aaron Sorkin

Best adapted screenplay
• Winner: The Father - Christopher Hampton, Florian Zeller
• Borat Subsequent Moviefilm - Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman and Lee Kern
• Nomadland - Chloé Zhao
• One Night in Miami - Kemp Powers
• The White Tiger - Ramin Bahrani

Best animated feature
• Winner: Soul
• Onward
• Over the Moon
• A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
• Wolfwalkers

Best documentary feature
• Winner: My Octopus Teacher - Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster
• Collective - Alexander Nanau and Bianca Oana
• Crip Camp - Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
• The Mole Agent - Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
• Time - Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

Best international feature
• Winner: Another Round (Denmark)
• Better Days (Hong Kong)
• Collective (Romania)
• The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
• Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

Best original song
• Winner: Fight For You - Judas and the Black Messiah (H.E.R., Dernst Emile II and Tiara Thomas)
• Hear my Voice - The Trial of the Chicago 7 (Daniel Pemberton and Celeste Waite)
• Husavik - Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson)
• Io Si (Seen) - The Life Ahead [La Vita Davanti a Se] (Diane Warren and Laura Pausini)
• Speak Now - One Night in Miami... (Leslie Odom, Jr and Sam Ashworth)

Best original score
• Winner: Soul - Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste
• Da 5 Bloods - Terence Blanchard
• Mank - Trent Reznor and Atticus Ross
• Minari - Emile Mosseri
• News of the World - James Newton Howard

Best cinematography
• Winner: Mank - Erik Messerschmidt
• Judas and the Black Messiah - Sean Bobbitt
• News of the World - Dariusz Wolski
• Nomadland - Joshua James Richards
• The Trial of the Chicago 7 - Phedon Papamichael

Best visual effects
• Winner: Tenet - Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher
• Love and Monsters - Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox
• The Midnight Sky - Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
• Mulan - Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
• The One and Only Ivan - Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher

Best film editing
• Winner: Sound of Metal - Mikkel EG Nielsen
• The Father - Yorgos Lamprinos
• Nomadland - Chloé Zhao
• Promising Young Woman - Frédéric Thoraval
• The Trial of the Chicago 7 - Alan Baumgarten


Best costume design
• Winner: Ma Rainey's Black Bottom - Ann Roth
• Emma - Alexandra Byrne
• Mank - Trish Summerville
• Mulan - Bina Daigeler
• Pinocchio - Massimo Cantini Parrini

Best sound
• Winner: Sound of Metal - Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh
• Greyhound - Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
• Mank - Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
• News of the World - Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
• Soul - Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker

Best production design
• Winner: Mank - Donald Graham Burt and Jan Pascale
• The Father - Peter Francis and Cathy Featherstone
• Ma Rainey's Black Bottom - Mark Ricker, Karen O'Hara and Diana Stoughton
• News of the World - David Crank and Elizabeth Keenan
• Tenet - Nathan Crowley and Kathy Lucas

Best make-up and hairstyling
• Winner: Ma Rainey's Black Bottom - Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
• Emma - Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
• Hillbilly Elegy - Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
• Mank - Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
• Pinocchio - Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti

Best live action short
• Winner: Two Distant Strangers - Travon Free and Martin Desmond Roe
• Feeling Through - Doug Roland and Susan Ruzenski
• The Letter Room - Elvira Lind and Sofia Sondervan
• The Present - Farah Nabulsi
• White Eye - Tomer Shushan and Shira Hochman

Best animated short
• Winner: If Anything Happens I Love You - Will McCormack and Michael Govier
• Burrow - Madeline Sharafian and Michael Capbarat
• Genius Loci - Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
• Opera - Erick Oh
• Yes-People - Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson

Best documentary short
• Winner: Colette - Anthony Giacchino and Alice Doyard
• A Concerto is a Conversation - Ben Proudfoot and Kris Bowers
• Do Not Split - Anders Hammer and Charlotte Cook
• Hunger Ward - Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
• A Love Song for Latasha - Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

// Nick Cave & the Bad Seeds, Pixies, The Smiths, Swans, Placebo, Muse, Radiohead, The Black Keys, The White Stripes,…

Μουσικά Νέα

Θέατρο Ανατολικής Τάφρου Το Chania Rock Festival επιστρέφει με ένα μοναδικό lineup αντάξιο της μεγάλης ιστορίας του, και η Κρήτη ετοιμάζεται…
NEW LONG FEST 2024 Πολιτιστικό & Αθλητικό Πάρκο Νέας Μάκρης Line UpΣάββατο 13 Ιουλίου:Vodka Juniors / Acid Mammoth / The Overjoyed /…
23o Athens Jazz: 9 ημέρες απόλυτης μουσικής γιορτής στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων! | 26 Μαΐου - 3 Ιουνίου 2024 Κυριακή, 26…
Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων26, 27 και 28 Απριλίου 2024 Το Vinyl Market το μεγάλο event της πόλης επιστρέφει με πασχαλινή διάθεση στο…

Κινηματογραφικά Νέα

To 13ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Αιγαίου ανακοινώνει το πρόγραμμα των μεγάλου και μικρού μήκους ταινιών μυθοπλασίας και ντοκιμαντέρ, καθώς, επίσης, και…
Κινηματογράφος που αξίζει να ανακαλύψετε!!8-14/07/2024 Φολέγανδρος
Το φεστιβάλ "Ξαφνικά φέτος το καλοκαίρι" επιστρέφει για 13η χρονιά Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου «Ξαφνικά φέτος το καλοκαίρι» επιστρέφει για δέκατη τρίτη…

Φωτογραφικά Νέα

Η φωτογραφική ομάδα METAPolis παρουσιάζει στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων την έκθεση φωτογραφίας “UN1QUE”, μία έκθεση ενδοσκόπησης και διαπραγμάτευσης της ταυτότητας…
Η ομαδική Έκθεση Φωτογραφίας “Street Photography” παρουσιάζεται στην Blank Wall Gallery. Η Blank Wall Gallery θα φιλοξενήσει την έκθεση “Street Photography”…
Η ομαδική έκθεση φωτογραφίας “Moments of Color” θα παρουσιαστεί στη Blank Wall Gallery.Την Παρασκευή 15 Μαρτίου η Blank Wall Gallery…
Grammy Awards 2008 ~ 2024 Τα Μουσικά Βραβεία Γκράμι ή Γκράμμυ (η λέξη προέρχεται από το γραμμόφωνο εξ ου και η αρχική τους ονομασία Gramophone Awards), απονέμονται κάθε χρόνο στις ΗΠΑ, για τη βράβευση επιτυχημένων καλλιτεχνών…
Pitchfork Rolling Stone Q Uncut Biilboard NME Spin Mojo Paste Wire Down Magazine Metal Hammer Classic Rock Black Velvet All About Jazz Country Weekly Blues and Rhythm Jazz Times National Jazz…
Various Photos, Φωτογραφίες Παλαιών Αυτοκινήτων, Black & White, Reflections, Φωτογραφίες από Εξώφυλλα Δίσκων, Digital Images, Air Show 2005, Ιστορικό Rally Ακρόπολις, National Geographic, Greek Magazines #1

Music News

Θέατρο Ανατολικής Τάφρου Το Chania Rock Festival επιστρέφει με ένα μοναδικό lineup αντάξιο της μεγάλης ιστορίας του, και η Κρήτη ετοιμάζεται…

Πελοπόννησος

Στην Μονεμβασιά συνυπάρχουν: η μοναδική γεωμορφία του βράχου μαζί με τα ανθρώπινα τεχνικά οχυρωματικά έργα. Έτσι, σαν πλωτό φρούριο, βρέθηκε…
Το Ναύπλιο ή Ανάπλι είναι πόλη της Πελοποννήσου, πρωτεύουσα του Νομού Αργολίδας και ο κυριότερος λιμένας της ανατολικής Πελοποννήσου. Σύμφωνα…
Το λιμάνι του Γέρακα ανήκει στο Δήμο Μονεμβάσιας με έδρα τους Μολάους. Στον τόπο αυτό, στο Β/Α άκρο του Νομού Λακωνίας,…

Νησιά

Η Λευκάδα είναι το τέταρτο σε μέγεθος νησί του Ιονίου πελάγους, και βρίσκεται ανάμεσα στην Κέρκυρα και την Κεφαλλονιά. Έχει…
Η Σύμη είναι το όγδοο σε μέγεθος νησί των Δωδεκανήσων, ανάμεσα στη Ρόδο και την Τουρκία με συνολική έκταση 58,1…
Η Άνδρος είναι το βορειότερο νησί των Κυκλάδων και δεύτερο σε έκταση μετά τη Νάξο. Διοικητικά, αποτελεί επαρχία με τρείς…

Κρήτη

Τα Χανιά, η πρωτεύουσα του Νομού Χανίων , βρίσκεται στο βόρειο-ανατολικό τμήμα του νομού. Τα Χανιά είναι το διοικητικό, οικονομικό,…
Ο Κουρνάς βρίσκεται ακριβώς στην μέση της διαδρομής Χανιά-Ρέθυμνο, 32χλμ απόσταση περίπου και από της δύο πόλεις. Η μοναδική φυσική λίμνη…
Το Φαράγγι Σαμαριάς είναι το μεγαλύτερο της Ευρώπης με 18 χλμ. μήκος και ο δρόμος που βαδίζουμε μέσα σ' αυτό…

powered by Agones.gr - pame stoixima