youtube logo o    facebook logo o    blogspot logo o   black social icon circle   kairos

92α Βραβεία Oscar 2020

92 oscar awards 2020Best Picture:
“Ford v Ferrari” — Walt Disney
“The Irishman” — Netflix
“Jojo Rabbit” — Fox Searchlight
“Joker” — Warner Bros.
“Little Women” — Sony Pictures Releasing
“Marriage Story” — Netflix
“1917” — Universal/Amblin Partners
“Once Upon a Time in Hollywood” — Sony Pictures Releasing
“Parasite” — Neon (WINNER)

Lead Actress:
Cynthia Erivo, “Harriet” — Focus Features
Scarlett Johansson, “Marriage Story” — Netflix
Saoirse Ronan, “Little Women” — Sony Pictures Releasing
Charlize Theron, “Bombshell” — Lionsgate
Renée Zellweger, “Judy” — LD Entertainment and Roadside Attractions (WINNER)



Lead Actor:
Antonio Banderas, “Pain and Glory” — Sony Pictures Classics
Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood” — Sony Pictures Releasing
Adam Driver, “Marriage Story” — Netflix
Joaquin Phoenix, “Joker” — Warner Bros. (WINNER)
Jonathan Pryce, “The Two Popes” — Netflix


Director:
Martin Scorsese, “The Irishman” — Netflix
Todd Phillips, “Joker” — Warner Bros.
Sam Mendes, “1917” — Universal/Amblin Partners
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood” — Sony Pictures Releasing
Bong Joon Ho, “Parasite” — Neon (WINNER)

Original Song:
“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” “Toy Story 4” — Walt Disney
“I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman” — Paramount (WINNER)
“I’m Standing With You,” “Breakthrough” — Walt Disney
“Into the Unknown,” “Frozen 2” — Walt Disney
“Stand Up,” “Harriet” — Focus Features

Original Score:
“Joker,” Hildur Guðnadóttir — Warner Bros. (WINNER)
“Little Women,” Alexandre Desplat — Sony Pictures Releasing
“Marriage Story,” Randy Newman — Netflix
“1917,” Thomas Newman — Universal/Amblin Partners
“Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams — Walt Disney
Best International Feature Film:
“Corpus Christi,” Jan Komasa — An Aurum Film Production
“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov — A Pharmachem/Apolo Media/Trice Films Production
“Les Miserables,” Ladj Ly — An SRAB Films Production
“Pain and Glory,” Pedro Almodóvar — An El Primer Deseo/El Deseo Production
“Parasite,” Bong Joon Ho — Neon (WINNER)

Makeup and Hair:
“Bombshell” — Lionsgate (WINNER)
“Joker” — Warner Bros.
“Judy” — LD Entertainment and Roadside Attractions
“Maleficent: Mistress of Evil” — Walt Disney
“1917” — Universal/Amblin Partners

Visual Effects:
“Avengers: Endgame” — Walt Disney
“The Irishman” — Netflix
“The Lion King” — Walt Disney
“1917” — Universal/Amblin Partners (WINNER)
“Star Wars: The Rise of Skywalker” — Walt Disney

Film Editing:
“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland — Walt Disney (WINNER)
“The Irishman,” Thelma Schoonmaker — Netflix
“Jojo Rabbit,” Tom Eagles — Fox Searchlight
“Joker,” Jeff Groth — Warner Bros.
“Parasite,” Jinmo Yang — Neon

Cinematography:
“The Irishman,” Rodrigo Prieto — Netflix
“Joker,” Lawrence Sher — Warner Bros.
“The Lighthouse,” Jarin Blaschke — A24
“1917,” Roger Deakins — Universal/Amblin Partners (WINNER)
“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson — Sony Pictures Releasing

Sound Mixing:
“Ad Astra” — Walt Disney
“Ford v Ferrari” — Walt Disney
“Joker” — Warner Bros.
“1917” — Universal/Amblin Partners (WINNER)
“Once Upon a Time in Hollywood” — Sony Pictures Releasing

Sound Editing:
“Ford v Ferrari,” Don Sylvester — Walt Disney (WINNER)
“Joker,” Alan Robert Murray — Warner Bros.
“1917,” Oliver Tarney, Rachel Tate — Universal/Amblin Partners
“Once Upon a Time in Hollywood,” Wylie Stateman — Sony Pictures Releasing
“Star Wars: The Rise of Skywalker,” Matthew Wood, David Acord — Walt Disney
Supporting Actress:
Kathy Bates, “Richard Jewell” — Warner Bros.
Laura Dern, “Marriage Story” — Netflix (WINNER)
Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit” — Fox Searchlight
Florence Pugh, “Little Women” — Sony Pictures Releasing
Margot Robbie, “Bombshell” — Lionsgate

Best Documentary Short Subject:
“In the Absence,” Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam — A Field of Vision Production
“Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger — A+E Networks (WINNER)
“Life Overtakes Me,” Kristine Samuelson and John Haptas — Netflix
“St. Louis Superman,” Smriti Mundhra and Sami Khan — MTV Documentary Films/AJE Witness
“Walk Run Cha-Cha,” Laura Nix — The New York Times Op-Docs

Best Documentary Feature:
“American Factory,” Julia Reichert, Steven Bognar — Netflix (WINNER)
“The Cave,” Feras Fayyad — National Geographic
“The Edge of Democracy,” Petra Costa — Netflix
“For Sama,” Waad Al-Kateab, Edward Watts — PBS Distribution/Channel 4/Frontline
“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov — Neon

Costume Design:
”The Irishman,” Sandy Powell, Christopher Peterson — Netflix
“Jojo Rabbit,” Mayes C. Rubeo — Fox Searchlight
“Joker,” Mark Bridges — Warner Bros.
“Little Women,” Jacqueline Durran — Sony Pictures Releasing (WINNER)
“Once Upon a Time in Hollywood,” Arianne Phillips — Sony Pictures Releasing

Production Design:
“The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves — Netflix
“Jojo Rabbit,” Ra Vincent and Nora Sopkova — Fox Searchlight
“1917,” Dennis Gassner and Lee Sandales — Universal/Amblin Partners
“Once Upon a Time in Hollywood,” Barbara Ling and Nancy Haigh — Sony Pictures Releasing (WINNER)
“Parasite,” Lee Ha-Jun and Cho Won Woo, Han Ga Ram and Cho Hee — Neon

Best Live Action Short Film:
“Brotherhood,” Meryam Joobeur — Travelling, les films qui voyagent
“Nefta Football Club,” Yves Piat — A Les Valseurs Production
“The Neighbors’ Window,” Marshall Curry — A Marshall Curry Production (WINNER)
“Saria,” Bryan Buckley — A Hungry Man Inc. Production
“A Sister,” Delphine Girard — A Versus Production
Adapted Screenplay:
“The Irishman,” Steven Zaillian — Netflix
“Jojo Rabbit,” Taika Waititi — Fox Searchlight (WINNER)
“Joker,” Todd Phillips, Scott Silver — Warner Bros.
“Little Women,” Greta Gerwig — Sony Pictures Releasing
“The Two Popes,” Anthony McCarten — Netflix

Original Screenplay:
“Knives Out,” Rian Johnson — Lionsgate
“Marriage Story,” Noah Baumbach — Netflix
“1917,” Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns — Universal/Amblin Partners
“Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino — Sony Pictures Releasing
“Parasite,” Bong Joon Ho, Jin Won Han — Neon (WINNER)

Animated Short:
“Dcera,” Daria Kashcheeva — Miyu Distribution
“Hair Love,” Matthew A. Cherry — Sony Pictures Releasing (WINNER)
“Kitbull,” Rosana Sullivan — Walt Disney
“Memorable,” Bruno Collet — A Vivement Lundi ! Production
“Sister,” Siqi Song — A California Institute of the Arts Production

Animated Feature:
“How to Train Your Dragon: The Hidden World,” Dean DeBlois — Universal
“I Lost My Body,” Jeremy Clapin — Netflix
“Klaus,” Sergio Pablos — Netflix
“Missing Link,” Chris Butler — United Artists Releasing
“Toy Story 4,” Josh Cooley — Walt Disney (WINNER)

Supporting Actor:
Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood” — Sony Pictures Releasing
Anthony Hopkins, “The Two Popes” — Netflix
Al Pacino, “The Irishman” — Netflix
Joe Pesci, “The Irishman” — Netflix
Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood” — Sony Pictures Releasing (WINNER)

// Nick Cave & the Bad Seeds, Pixies, The Smiths, Swans, Placebo, Muse, Radiohead, The Black Keys, The White Stripes,…

Μουσικά Νέα

Θέατρο Ανατολικής Τάφρου Το Chania Rock Festival επιστρέφει με ένα μοναδικό lineup αντάξιο της μεγάλης ιστορίας του, και η Κρήτη ετοιμάζεται…
NEW LONG FEST 2024 Πολιτιστικό & Αθλητικό Πάρκο Νέας Μάκρης Line UpΣάββατο 13 Ιουλίου:Vodka Juniors / Acid Mammoth / The Overjoyed /…
23o Athens Jazz: 9 ημέρες απόλυτης μουσικής γιορτής στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων! | 26 Μαΐου - 3 Ιουνίου 2024 Κυριακή, 26…
Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων26, 27 και 28 Απριλίου 2024 Το Vinyl Market το μεγάλο event της πόλης επιστρέφει με πασχαλινή διάθεση στο…

Κινηματογραφικά Νέα

To 13ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Αιγαίου ανακοινώνει το πρόγραμμα των μεγάλου και μικρού μήκους ταινιών μυθοπλασίας και ντοκιμαντέρ, καθώς, επίσης, και…
Κινηματογράφος που αξίζει να ανακαλύψετε!!8-14/07/2024 Φολέγανδρος
Το φεστιβάλ "Ξαφνικά φέτος το καλοκαίρι" επιστρέφει για 13η χρονιά Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου «Ξαφνικά φέτος το καλοκαίρι» επιστρέφει για δέκατη τρίτη…

Φωτογραφικά Νέα

Η φωτογραφική ομάδα METAPolis παρουσιάζει στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων την έκθεση φωτογραφίας “UN1QUE”, μία έκθεση ενδοσκόπησης και διαπραγμάτευσης της ταυτότητας…
Η ομαδική Έκθεση Φωτογραφίας “Street Photography” παρουσιάζεται στην Blank Wall Gallery. Η Blank Wall Gallery θα φιλοξενήσει την έκθεση “Street Photography”…
Η ομαδική έκθεση φωτογραφίας “Moments of Color” θα παρουσιαστεί στη Blank Wall Gallery.Την Παρασκευή 15 Μαρτίου η Blank Wall Gallery…
Grammy Awards 2008 ~ 2024 Τα Μουσικά Βραβεία Γκράμι ή Γκράμμυ (η λέξη προέρχεται από το γραμμόφωνο εξ ου και η αρχική τους ονομασία Gramophone Awards), απονέμονται κάθε χρόνο στις ΗΠΑ, για τη βράβευση επιτυχημένων καλλιτεχνών…
Pitchfork Rolling Stone Q Uncut Biilboard NME Spin Mojo Paste Wire Down Magazine Metal Hammer Classic Rock Black Velvet All About Jazz Country Weekly Blues and Rhythm Jazz Times National Jazz…
Various Photos, Φωτογραφίες Παλαιών Αυτοκινήτων, Black & White, Reflections, Φωτογραφίες από Εξώφυλλα Δίσκων, Digital Images, Air Show 2005, Ιστορικό Rally Ακρόπολις, National Geographic, Greek Magazines #1

Music News

Θέατρο Ανατολικής Τάφρου Το Chania Rock Festival επιστρέφει με ένα μοναδικό lineup αντάξιο της μεγάλης ιστορίας του, και η Κρήτη ετοιμάζεται…

Πελοπόννησος

Αφήνοντας την κεντρική οδική αρτηρία λίγο νοτιότερα της Αρεόπολης, στον Πύργο Διρού, κατεβαίνει ως την παραλιακή θέση των σπηλαίων Γλυφάδα…
Αποδράστε στα Τρίκαλα Κορινθίας μέσα από μια μαγευτική διαδρομή στην Ορεινή Κορινθία. Λίγο μετά το Ξυλόκαστρο, με κατεύθυνση προς Πάτρα ο…
Το όρος Πάρνωνας ή Μαλεβός είναι ο μεγαλύτερος ορεινός όγκος της Πελοποννήσου. Καταλαμβάνει έκταση 2 εκ. στρέμ., από τα οποία…

Νησιά

Η Σκύρος γεωγραφικά ανήκει στις Βόρειες Σποράδες και η γεωμορφία της είναι σχεδόν ίδια με της Εύβοιας. Σε 24 μίλια…
Η Kύθvoς ή Θερμιά, βρίσκεται ανάμεσα στη Τζιά και τη Σέριφο, απέχει από τον Πειραιά 52 ναυτικά μίλια, μια απόσταση…
Η Σύρος είναι νησί των Κυκλάδων και ήταν πρωτεύουσα του ομώνυμου Νομού, ενώ τώρα είναι πρωτεύουσα της Περιφέρειας Νότιου Αιγαίου.

Κρήτη

Τα Χανιά, η πρωτεύουσα του Νομού Χανίων , βρίσκεται στο βόρειο-ανατολικό τμήμα του νομού. Τα Χανιά είναι το διοικητικό, οικονομικό,…
Ο Κουρνάς βρίσκεται ακριβώς στην μέση της διαδρομής Χανιά-Ρέθυμνο, 32χλμ απόσταση περίπου και από της δύο πόλεις. Η μοναδική φυσική λίμνη…
Το Φαράγγι Σαμαριάς είναι το μεγαλύτερο της Ευρώπης με 18 χλμ. μήκος και ο δρόμος που βαδίζουμε μέσα σ' αυτό…

powered by Agones.gr - pame stoixima