facebook-icon  blogger-icon  youtube-icon  blogger-icon

   

Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου  

e.k.k. images

   

IMDb  

imdb

   

nightwalk.gr / facebook  

nightwalk-2-300-2pg

   

photonews

   

musicnews

   

12ο Φεστιβάλ Καλτ Ελληνικού Κινηματογράφου 2017

12 festival cult ell cinema-2017ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΑΛΤ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

ΠΑΡ 20 / ΣΑΒ 21 / ΚΥΡ 22 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017

Τιμή εισιτηρίου: 5 ευρώ ανά ημέρα

πρόγραμμα Φεστιβάλ

Κι εκεί που νόμιζαν ότι νίκησαν... κι εκεί που νόμιζαν ότι το ξεφορτώθηκαν, επιστρέφει πιο δυνατό από ποτέ.

Όχι φίλες και φίλοι, κυρίες και κύριοι δεν πεθαίνει έτσι εύκολα το Φεστιβάλ Cult Ελληνικού Κινηματογράφου. Δεν γονατίζει έτσι απλά μπροστά στα χτυπήματα και στην χλεύη των ανθυποκουλτουριάρηδων της μπαγιάτικης κριτικής, του ανύπαρκτου καθωσπρεπισμού και των καλογυαλισμένων μούσκουλων της ψευτοδιανόησης και των πως-πρέπει-να-είναι-η-τέχνη.

Σηκώνεται, ξεσκονίζει τους γιακάδες του, ισιώνει το μαλλί του και συνεχίζει την πορεία του. Γιατί το Φεστιβάλ Cult Ελληνικού Κινηματογράφου δεν γεννήθηκε για αυτούς τους ανθρώπους. Γεννήθηκε και συνεχίζει να ζει για τους λάτρεις του περιθωρίου, της ατάκας, του φτηνού αλλά πολύτιμου, της γαλαρίας, του απενεχοποιημένου έρωτα με τον κινηματογράφο.

Γεννήθηκε και συνεχίζει να ζει γιατί σιγά μην τους κάνει το χατίρι. Ναι, είμαστε «το παχύ έντερο του ελληνικού κινηματογράφου». Παράσημο και καραμούζα μας.

Φέτος λοιπόν, το Φεστιβάλ Cult Ελληνικού Κινηματογράφου επιστρέφει για ΔΩΔΕΚΑΤΗ φορά και υπόσχεται μια διοργάνωση πανηγυρική και αποθεωτική. Μαζί μας, θα γιορτάσουν ως τιμώμενα πρόσωπα της φετινής διοργάνωσης ο Χρήστος Κάλοου, αιώνιος γόης, ακούραστο αηδόνι και παντοτινός εραστής και η Βάνα Μπάρμπα, ένα διαρκές και ηφαιστειακό σύμβολο πόθου και γυμνασιακής καψούρας.

Στην γιορτή αυτή για το αληθινό και απενοχοποιημένο πρόσωπο του ελληνικού κινηματογράφου θα μας συνοδέψει και η Μαντώ, γιατί κάθε τέτοια γιορτή θέλει και την μουσική της έκφραση, την μορφή εκείνη που θα ανάψει το διονυσιακό της φιτίλι.

Όλα τα υπόλοιπα, οι σκηνές, οι ατάκες, οι κραυγές, οι χυμένες μπύρες, τα γέλια, τα αποθεωτικά κρεσέντο θα τα ζήσουμε μαζί, στο Gagarin 205. Στο 12ο Φεστιβάλ Cult Ελληνικού Κινηματογράφου.

Τον Νου Σας. Ερχόμαστε.

Για τον Νίκο.

Gagarin 205

Ράινερ Βέρνερ Φασμπίντερ: Αφιέρωμα 2016

Rainer-Verner-Fasmpinter 2016Αφιέρωμα στην Ταινιοθήκη και το Ινστιτούτο Goethe / 8 ~ 21 Δεκεμβρίου 2016

Ο σημαντικότερος και πιο ριζοσπαστικός δημιουργός του Νέου Γερμανικού Κινηματογράφου πρωταγωνιστεί σε ένα συγκλονιστικά επίκαιρο αφιέρωμα , με τις καλύτερες ταινίες του σε αποκατεστημένες κόπιες, τρεις πρεμιέρες που θα προβληθούν για πρώτη φορά στη χώρα μας και με την παρουσία πλήθους ξένων και Ελλήνων καλεσμένων. Από τις 8 Δεκεμβρίου 2016 μέχρι τις 21 Δεκεμβρίου, στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος και στην αίθουσα του Ινστιτούτου Goetheτης Αθήνας, ο μεγάλος αναρχικός του μοντέρνου σινεμά επιστρέφει.

Από την Πέμπτη 8 ως την Παρασκευή 16 του μηνός, το κτίριο της Ιεράς οδού θα φιλοξενήσει 23 ταινίες του τρομερά παραγωγικού σκηνοθέτη που μέσα σε μία δεκαπενταετία κατόρθωσε να γυρίσει 41 μεγάλου μήκους ταινίες, 3 μικρού και 3 τηλεοπτικές σειρές (!). Πέρα από αυτές, το αφιέρωμα που τιτλοφορείται «Ράινερ Βέρνερ Φασμπίντερ και ξερό ψωμί!» θα περιλαμβάνει επίσης τις ταινίες ντοκιμαντέρ «Ο Αλι στον Παράδεισο» (Ali im paradies, 2011) και «Φασμπίντερ» (Fassbinder, 2015) που δεν έχουν προβληθεί ποτέ στη χώρα μας. Από την Παρασκευή 17 ως την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου το αφιέρωμα θα επαναληφθεί στην οδό Αμερικής, στο auditorium της γερμανικής σχολής.
Επίσης, πριν από κάθε προβολή στην Ταινιοθήκη ένας επώνυμος (και συχνά απρόσμενος) καλεσμένος θα περιηγεί το κοινό στον κόσμο του σκηνοθέτη. Το αφιέρωμα όμως θα τιμήσουν με την παρουσία τους και δύο από τις πιο χαρακτηριστικές περσόνες ταινιών του: ο ηθοποιός και σκηνοθέτης Χάρι Μπέαρ, ο οποίος βρισκόταν κοντά στον Φασμπίντερ από το ξεκίνημα της καριέρας του ως το τέλος της ζωής του, και η Μάργκιτ Κάρστενσεν, πρωταγωνίστρια της θρυλικής ταινίας «Τα πικρά δάκρυα της Πέτρα φον Καντ» αλλά και της «Τρίτης γενιάς».

Οι ταινίες του αφιερώματος

Η αγάπη είναι πιο κρύα από τον θάνατο (Liebeistkälteralsdertod, 1969)

Ο Έλληνας γείτονας (Katzelmacher, 1969)

Οι θεοί της πανούκλας (Götterderpest, 1970)

Ο έμπορος των τεσσάρων εποχών (Händlerdervierjahreszeiten, 1971)

Φυλαχτείτε από την ιερή πόρνη (Warnungvoneinenheiligennutte, 1971)

Τα πικρά δάκρυα της Πέτρα φον Καντ (DiebitterentränenderPetravonKant,1972)

Ενσύρματος κόσμος (Weltamdracht, 1973) *

Έφι Μπριστ (FontaneEffiBriest, 1974)

Ο φόβος τρώει τα σωθικά (AngstessenseeleAuf, 1974)

Μάρθα (Martha, 1974)

Το παιχνίδι της τύχης (Fraustrechtderfreiheit, 1975)

Η Μάνα Κιούστερς ανεβαίνει στον ουρανό (MutterKüstersfahrtzumhimmel, 1975)

Το μόνο που θέλω είναι να με αγαπάτε (Ichwildochnur, dasihrmichliebt, 1976)

Κινέζικη ρουλέτα (Chinesischesroulette, 1976)

Η χρονιά με τα 13 φεγγάρια (Ineinemjahrmit 13 monden, 1978)

Απόγνωση (Despair, 1978)

Η τρίτη γενιά (Die dritte generation, 1979)

Ο γάμος της Μαρία Μπράουν (DieehederMariaBraun, 1979)

Βερολίνο Αλεξάντερπλατς (BerlinAlexanderplatz, 1980)

Λόλα (Lola, 1981)

Ο καβγατζής (Querelle, 1982)

Ο Άλι στον παράδεισο (Aliimparadies, 2011) *

Φασμπίντερ (Fassbinder, 2015) *

Οι ταινίες με * προβάλλονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα

Πληροφορίες

Η επίσημη έναρξη του αφιερώματος θα γίνει την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου, στο Ινστιτούτο Goethe της Αθήνας, παρουσία των πρωταγωνιστών Χάρι Μπέαρ και Μάργκιτ Κάρστενσεν.

Οι προβολές θα διεξαχθούν από τις 9 μέχρι τις 16 Δεκεμβρίου στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος και από τις 17 έως τις 21 Δεκεμβρίου στην αίθουσα του Ινστιτούτου Goethe της Αθήνας.

Το αφιέρωμα «Ράινερ Βέρνερ Φασμπίντερ και ξερό ψωμί!» γίνεται στo πλαίσιo του προγράμματος του Ινστιτούτου Goethe «apropos documenta» και πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του ΕΚΠΑ.

Wenders in Town / Ταινιοθήκη Θεσσαλονίκης 2016

Wenders-in Town-2016Κινηματογραφικό αφιέρωμα στον Βιμ Βέντερς, έναν από τους πλέον αγαπημένους και διακεκριμένους κινηματογραφιστές του ευρωπαϊκού και του παγκόσμιου σινεμά, παρουσιάζει από 1η Δεκέμβρη η Ταινιοθήκη της Θεσσαλονίκης.

Ο Βιμ Βέντερς έχει υπογράψει ορισμένες από τις πιο όμορφες και εμβληματικές ταινίες, που έχουν μείνει ανεξίτηλες στο χρόνο.

Η Ταινιοθήκη Θεσσαλονίκης αναζητά τις κινηματογραφικές περιπλανήσεις του γερμανού δημιουργού στο νέο της αφιέρωμα με τίτλο «Wenders in Town», και μας προσκαλεί να τον ανακαλύψουμε ξανά μέσα από τέσσερα αριστουργηματικά του φιλμ: «Η αγωνία του τερματοφύλακα πριν από το πέναλτι» (1972), «Η Αλίκη στις πόλεις» (1974), «Παρίσι, Τέξας» (1986) «Τα φτερά του έρωτα» (Ο ουρανός πάνω από το Βερολίνο, 1987).

Το αφιέρωμα πραγματοποιείται από την 1η έως τις 4 Δεκεμβρίου 2016 στο αγαπημένο στέκι της Ταινιοθήκης Θεσσαλονίκης, την αίθουσα Σταύρος Τορνές στην Αποθήκη 1 στο Λιμάνι.

Αποκλειστικά κατά τις ημέρες και ώρες των προβολών του αφιερώματος της Ταινιοθήκης Θεσσαλονίκης, η έκδοση «Wim Wenders» που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στο 47ο ΦΚΘ το 2006, θα πωλείται σε προσφορά στα 13,00 ευρώ (από 15,00 ευρώ).

Πώληση εισιτηρίων: Αίθουσα «Σταύρος Τορνές» (Αποθήκη 1, Λιμάνι)

Τιμή εισιτηρίου: 4 ευρώ (γενική είσοδος), 3 ευρώ (για τα μέλη της Ταινιοθήκης και τους κατόχους CineΚάρταF).

Πρόγραμμα προβολών:

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου
18:30 Η αγωνία του τερματοφύλακα πριν από το πέναλτι
21:00 Η Αλίκη στις πόλεις

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου
18:30 Τα φτερά του έρωτα
21:00 Παρίσι, Τέξας

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου
18:30 Η Αλίκη στις πόλεις
21:00 Τα φτερά του έρωτα

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου
18:30 Παρίσι, Τέξας
21:00 Η αγωνία του τερματοφύλακα πριν από το πέναλτι

7o Φεστιβάλ Εθνογραφικού Κινηματογράφου της Αθήνας 2016

ethno fest-201623/11 μέχρι 27/11 2016

Κινηματογράφος Άστορ / Σταδίου 28, Αθήνα

Το Φεστιβάλ Εθνογραφικού Κινηματογράφου της Αθήνας παρουσιάζει την έβδομη και μεγαλύτερη έως τώρα εκδοσή του, που θα πραγματοποιηθεί από τις 23 έως τις 27 Νοεμβρίου, για πρώτη φορά στον κινηματογράφο Άστορ.
Οι περισσότερες από 50 ταινίες του φετινού προγράμματος, μοιρασμένες σε έξι τμήματα (Πανόραμα, Φοιτητικές Ταινίες, Ειδικές Προβολές, Αφιερώματα, Άϋλη Πολιτιστική Κληρονομιά και Summer School), προσφέρουν μια πανοραμική εικόνα της πρόσφατης παγκόσμιας παραγωγής στον χώρο του εθνογραφικού κινηματογράφου, ενώ οι μικρές-μεγάλες ιστορίες που διηγούνται ανοίγουν παράθυρα με εξαιρετικά ενδιαφέρουσα θέα στον κόσμο.
Ταινίες από την Αμερική, τη Ρωσία, τη Βραζιλία αλλά και από τη Γαλλία, το Τατζικιστάν, την Κύπρο, την Τουρκία και φυσικά την Ελλάδα μεταξύ άλλων, καταγράφουν και αναλύουν θέματα που αφορούν την βιωμένη πραγματικότητα ανθρώπων και ομάδων από ολόκληρο τον πλανήτη: εικόνες της καθημερινότητας σκαφτιάδων που ψάχνουν για μύδια στις τεράστιες λασπώδεις πεδιάδες του Maine (At Low Tide/Στην Άμπωτη της Anna Grimshaw, USA), διαδέχονται εκείνες της ζωής δυο ομόφυλων οικογενειών, που βρήκαν τον τρόπο να υπάρξουν μέσα σε μια νομικά γκρίζα ζώνη στην Ελβετία (Extended Family/Εκτεταμένη Οικογένεια της Ramona Sonderegger, CH).
Μία μικροσκοπική χριστιανική εκκλησία στη Λεμεσό της Κύπρου γίνεται φιλόξενος τόπος λατρείας για Βουδιστές μετανάστες (Water Church/Εκκλησία του Νερού της Καίτης Παπαδήμα, CY, UK) τη στιγμή που ένας από τους μακροβιότερους αγροτικούς συνεταιρισμούς Αφροαμερικανών στο νότιο Μισσισσιππί παλεύει ν' αντισταθεί στην βιομηχανοποιημένη γεωργία (Portrait of a Cooperative/Πορτρέτο ενός Συνεταιρισμού της Sarah Franzen, USA) κι ένας επίδοξος σούπερσταρ ράπερ που ζει στις φτωχογειτονιές της Μοζαμβίκης περιμένει την ευκαιρία του να λάμψει (Maputo των João Graça και Fábio Ribeiro, ΜΖ). Όλες αυτές και πολλές περισσότερες ιστορίες ενός κόσμου που αλλάζει ξεδιπλώνονται στο πανί με τον μοναδικό τρόπο που μόνο η οπτική ανθρωπολογία μπορεί να τις διηγηθεί.
Οι ταινίες προβάλλονται με ελληνικούς υπότιτλους

Πρόγραμμα    http://www.ethnofest.gr/el/festival

Εισιτήρια
Τιμές εισιτηρίων: 2 ευρώ ανά προβολή | 5 ευρώ ημερήσιο εισιτήριο | 10 ευρώ περιορισμένος αριθμός καρτών διαρκείας για όλες τις ημέρες του φεστιβάλ
Η είσοδος στις προβολές του αφιερώματος «Εθνογραφικές προσεγγίσεις των κοινωνικών ρόλων του φύλου» είναι δωρεάν.
Είσοδος ελεύθερη για ανέργους και φοιτητές.

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει στην Αθήνα 2016

drama festival athens-201620/10 μέχρι 26/10 2016

Κινηματογράφος Τριανόν (Κοδριγκτώνος 21 & Πατησίων)

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει και φέτος με πρώτο σταθμό την φιλόξενη στέγη του «Τριανόν» που έχει αποδείξει έμπρακτα την αγάπη του για την ταινία μικρού μήκους.
Εδώ και περισσότερα από 20 χρόνια το Φεστιβάλ των Μικρομηκάδων περιοδεύει με τις ταινίες του σε όλη την Ελλάδα αλλά και σε πολλές χώρες του κόσμου: από τις Κυκλάδες και την Μακεδονία, έως το Σίδνευ της Αυστραλίας.
Στις 20-26/10 στο «Τριανόν» οι φίλοι της ταινίας μικρού μήκους θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν:
το σύνολο του ελληνικού προγράμματος του 39ου Φεστιβάλ
και τις βραβευμένες ταινίες του 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας.
ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Να θυμίσουμε πως μεγάλος νικητής της φετινής διοργάνωσης (Χρυσός Διόνυσος) ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Μαραγκός για τον «Κύβο» του ενώ τον Αργυρό Διόνυσο απέσπασε ο Ντίνος Παναγόκος για το «Νανούρισμα της Μαρίας»
Με ρεκόρ αιτήσεων συμμετοχής αλλά και το πλουσιότερο διαγωνιστικό μικρού μήκους στην ιστορία του, το 39ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας έδωσε και φέτος το καθιερωμένο του ραντεβού με το πιο ζωντανό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας: τους νέους Έλληνες μικρομηκάδες.
Αλλά και αυτούς που επιμένουν στην μικρή φόρμα αντιμετωπίζοντας την μικρού μήκους ταινία όπως της αξίζει: ως ένα αυτόνομο έργο τέχνης.
Από τις 209 αιτήσεις που κατατέθηκαν φέτος (τις περισσότερες στην ιστορία του), επιλέχθηκαν 62 ταινίες που διεκδίκησαν τα βραβεία του φεστιβάλ. Ανάμεσά τους 6 ντοκιμαντέρ και 2 animation. Συμμετείχαν αρκετοί παλιοί γνώριμοι του φεστιβάλ που έχουν διακριθεί στο παρελθόν αλλά και πολλοί πρωτοεμφανιζόμενοι.
Οι φετινές «μικρές» που διαγωνίστηκαν, είναι ανεξάρτητες στην συντριπτική πλειονότητά τους παραγωγές. Στα ονόματα των παραγωγών φέτος συναντάμε πολλούς που έχουν συνδέσει το όνομα τους με την διεθνή πλέον απήχηση του ελληνικού σινεμά.
Είναι φανερό πως η οικονομική κρίση και η σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα στην Ελλάδα συνεχίζουν να απασχολούν σταθερά μια μεγάλη μερίδα των νεαρών δημιουργών -είτε ως κεντρικός πυρήνας των ιστοριών τους, είτε ως φόντο σε μια Ελλάδα που δοκιμάζεται: ανεργία, φτώχια, τοκογλυφία, επαγγελματική κατάρρευση, άστεγοι, τράπεζες. Το θέμα της αυτοκτονίας μοιάζει να απασχολεί αρκετούς αυτήν την χρονιά.
Σύμφωνα με τον καλλιτεχνικό διευθυντή Αντώνη Παπαδόπουλο «για πρώτη φορά η κρίση εισέρχεται τόσο δυναμικά στην θεματολογία -κυρίως ως φόντο ανθρώπινων ιστοριών. Φαίνεται πως η κοινωνία της κρίσης κινητοποιεί συνειδήσεις και πυροδοτεί καλλιτεχνικές ανησυχίες».
Φέτος ακόμα περισσότεροι σκηνοθέτες καταπιάνονται με το προσφυγικό και ειδικότερα με την άφιξη των μεταναστών στα ελληνικά νησιά και τις συνεχιζόμενες τραγωδίες στο Αιγαίο (κάποιοι μάλιστα εστιάζουν στα παιδιά), καταδεικνύοντας τα γρήγορα αντανακλαστικά της ταινίας μικρού μήκους.
Τα ψυχοδράματα έχουν την τιμητική τους (γηρατειά, ανημπόρια, αλτσχάϊμερ, θάνατος, σχέσεις εξάρτησης, ψυχοπάθεια), ενώ οι κωμωδίες κάνουν αισθητή την απουσία τους. Η έκτρωση, η αποβολή, η διαχείριση του πένθους, η βία των ίδιων των παιδιών ως απάντηση στο αίσθημα της απόρριψης, το εκπαιδευτικό σύστημα, η αντιμετώπιση του «ξένου», αποτελούν μερικές ακόμα θεματικές. Το γκέι στοιχείο είναι φέτος παρόν και μέσα από μια λεσβιακή ερωτική ιστορία.
Πολλοί, ίσως περισσότεροι από κάθε άλλη χρονιά, είναι οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του διαγωνιστικού. Είναι προφανές πως δεν επιθυμούν απλώς να βοηθήσουν τους νέους σκηνοθέτες στα πρώτα τους βήματα, όπως συνέβαινε παλιότερα, αλλά αντιμετωπίζουν πλέον την μικρού μήκους ταινία ως ένα όχημα ανάδειξης της υποκριτικής τους δεινότητας. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους:
Μ.Παπαδημητρίου, Μ.Μαυροματάκη, Β.Ανδρεαδάκη, Σ.Σεϊρλή, Ν.Μεντή, Ρ.Οικονομίδου, Θ.Τζήμου, Λ.Παπαληγούρα, Πρ.Αλειφερόπουλο, Ε.Τρίγγου, Κ.Σαμαρά, Γ.Παπαδόπουλο, Α.Αϊδίνη, Γ.Σκαφιδά, Μ.Γιαννάτου, Αρ.Μουτούση, Μ.Κεχαγιόγλου.
Η κριτική επιτροπή του 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας , αποτελούμενη από τους
Πρόεδρο
Ανδρέα Πάντζη
Μέλη
Ρόμπενσον Ντ. Εκσιέλ
Νάνσυ Μπινιαδάκη
Πάνο Παππά
Ανδρέα Σινάνο

Πρόγραμμα
ΠΕΜΠΤΗ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 22ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 22ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΡΙΤΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016
17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου
Thursday 20 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival - Competition
19:00 – 21:00
"Αόρατος" 29' "Invisible"
Κώστας Γεραμπίνης Kostas Gerampinis
"Unattended item " 13' "Unattended item "
Φίλιππος Βοκοτόπουλος Filippos Vokotopoulos
"Smoke in the water" 24' "Smoke in the water"
Σπυρίδων Παπασπύρου Spiridon Papaspirou
"Ρήξη τυμπάνου" 19' "Deaf trap"
Κινηματογραφικό Εργαστήριο Cinema Lab
Κ.Λ. Ηλιούπολης Local Film Club of Ilioupoli
"Ταξί" 12' "Taxi"
Συνοδινός Μοσχίδης Synodinos Moschidis
"Pet" 11' "Pet"
Χρήστος Μωραΐτης Chris Moraitis
Πέμπτη 20 Οκτωβρίου
Thursday 20 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival - Competition
21:00 – 23:00
"Θεατής" 18' "The spectator"
Θοδωρής Βουρνάς Thodoris Vournas
"Ummi" 15' "Ummi"
Νίκος Αυγουστίδης Niko Avgoustidi
"Μάγδα" 20' "Magda"
Δημήτρης Ζούρας Dimitris Zouras
"2 1/2" 10' "2 1/2"
Χρήστος Νταμπακάκης Christos Dabakakis
"The refugees" 3' "The refugees"
Άννη Καλτσίδου Anni Kaltsidou
"Vitatio" 7' "Vitatio"
Νίκος Ραδαίος Nikos Radaios
"Ο αγρότης" 16' "The farmer"
Στάθης Αποστόλου Stathis Apostolou
"The fly I swatted" 20' "The fly I swatted"
Εσμεράλδα Μομφερράτου Esmeralda Momferratou
Παρασκευή 21 Οκτωβρίου
Friday 21 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival - Competition
19:00 – 21:00
"Φιλοκτήτης - Ο μύθος ενός ξένου" 16' "Philoctetes - An outsider's myth"
Κατερίνα Καλκετενίδη Katrin Kalketenidis
"Ο φίλος μου και γω" 15' "Me and my friend"
Αλέξανδρος Λουϊζίδης Alexandros Louizidis
"Ευριπίδου 14" 16' "Evripidou 14"
Μιχάλης Δημητρίου Michael Demetrius
"Εγώ, ο Χλεμπόνιας κι ο Σκούληκας" 20' "Peaky, Maggot boy and Me"
Νίκος Θεοδοσίου Nikos Theodosiou
"Μόνικα" 5' "Monica"
Δημήτρης Αργυρίου Dimitris Argyriou
"Κορίτσια της θάλασσας" 13' "The ship that should not be"
Σήφης Μάινας Sifis Mainas
Παρασκευή 21 Οκτωβρίου
Friday 21 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival - Competition
21:00 – 23:00
"Στα σκοτεινά στην Κρήτη" 26' "In the dark in Crete"
Βίκη Αρβελάκη Vicky Arvelaki
"Η γάτα" 29' "The cat"
Αναστασία Αναγνωστοπούλου Anastasia Anagnostopoulou
"Diversity" 3' "Diversity "
Δημήτριος Μανιώρος Dimitrios Manioros
"Dove" 18' "Dove"
Κωνσταντίνος Χαλιάσας Konstantinos Chaliasas
"Η άλλη" 7' "The other"
Αναστασία Ρίζου Anastasia Rizou
"Γενέθλια" 13' "Birthday"
Δημήτρης Κατσιμίρης Dimitris Katsimiris
"A job interview" 7' "A job interview"
Αντώνης Γλαρός Antonis Glaros
Σάββατο 22 Οκτωβρίου
Saturday 22 October
Βραβεία και Διακρίσεις
22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
Awards and Distinctions
22nd International Short Film Festival in Drama
17:00 –19:00
«Nelly» Chris Raiber Αυστρία 16'
Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE
"Before Lunch" (Πριν το μεσημεριανό) Simon Szabó Ουγγαρία 9'
Ειδικό Βραβείο
"The One" (Το έτερόν μου ήμισυ) Ivan Pavljutskov Εσθονία 13'
Ειδικό Βραβείο
"The same blood" (Το ίδιο αίμα) Mitry Semenov-Aleinikov Λευκορωσία. 15'
Ειδικό Βραβείο
«Αίνιγμα» Αντώνης Ντούσιας & Άρης Φατούρος Ελλάδα 9'
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων
«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος Ελλάδα 19'
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης
Σάββατο 22 Οκτωβρίου
Saturday 22 October
Βραβεία και Διακρίσεις
22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
19:00 -21:00
"Fighting for Death" (Αγώνας Θανάτου) Eleonora Veninova Π.Γ.Δ.Μ. 14'
Ειδικό Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας
"The return of Erkin" (Η επιστροφή του Erkin) Maria Guskova Ρωσία-Κιργιστάν 28'
Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών
"Shooting star" (Πεφταστέρι) Lyubo Yonchev Βουλγαρία-Ιταλία 28'
Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2016», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου
Ειδικό Βραβείο Γυναικείας Ερμηνείας
"Madam Black" Ivan Barge Νέα Ζηλανδία-Ηνωμένο Βασίλειο 11'
Δεύτερο Βραβείο
"Mouth of hell" (Πύλη της Κολάσεως) Samir Mehanovic Σκωτία- Ινδία 15'
Grand Prix 2016
Σάββατο 22 Οκτωβρίου
Saturday 22 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival - Competition
21:00 – 23:00
"Colette and the room B-12" 10' "Colette and the room B-12"
Αλεξάνδρα Καραμιζάρη Alexandra Karamisaris
"XENOS " 11' "XENOS"
Βούλα Γερμανάκου Κοψίνη Voula Germanakou Kopsini
"Το μάτι και το φρύδι" 17' "The eye and the brow"
Κωστής Χαραμουντάνης Κostis Charamountanis
"Όπου γης και πατρίς" 30' "Home is where the heart is"
Αλέξανδρος Θεμιστοκλής Κοσμάκης Alexandros Themistoklis Kosmakis
"Odette" 16' "Odette"
Ευθύμης Kosemund Σανίδης Efthimis Kosemund Sanidis
"Sternenkind" 22' "Sternenkind"
Δανιήλ Μίχαλος Daniel Michalos
"Helga är i Lund " 20' "Helga is in Lund"
Θέλγια Πετράκη Thelyia Petraki
Κυριακή 23 Οκτωβρίου
Sunday 23 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
17:00-19:00
«3000» Αντώνης Τσώνης 20'
Ειδικό Βραβείο
«Felicita» Γιάννης Ζαφείρης 10'
Εύφημος Μνεία
«Helga är i Lund» Θέλγια Πετράκη 20'
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου
«Smoke in the water» Σπυρίδων Παπασπύρου 24'
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
«Twist» Μιχάλης Παπαντωνόπουλος 15'
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας
«Ummi» Νίκος Αυγουστίδης 15'
Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»
«Ο Αγρότης» Στάθης Αποστόλου 16'
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Κυριακή 23 Οκτωβρίου
Sunday 23 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
19:00 – 21:00
«Αίνιγμα» Αντώνης Ντούσια & Άρης Φατούρος 9'
Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα)
Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης
«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος 19'
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
«Αντίδοτον» Μιχάλης Χαπέσιης 12'
Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
«Αλεπού» Ζακλίν Λέντζου 28'
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία
Τιμητική Διάκριση Ήχου
Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ
«Το νανούρισμα της Μαρίας» Ντίνος Παναγόκος 19'
Αργυρός Διόνυσος
«Κύβος» Αλέξανδρος Σκούρας 25'
Χρυσός Διόνυσος
Κυριακή 23 Οκτωβρίου
Sunday 23 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 – 00:00
«Μάγδα» Δημήτρης Ζούρας 20'
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας
«Γενέθλια» Δημήτρης Κατσιμίρης 13'
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας
«Νηπενθές» Γιάννης Συμβώνης 17'
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών
Κίνητρα του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών
«Ρήξη Τυμπάνου» Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης 19'
Εύφημος Μνεία
«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου» Κατερίνα Καλκετενίδη 16'
Βραβείο Ντοκιμαντέρ
«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.» Χρύσανθος Μαργώνης 19'
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής
«Κορίτσια της θάλασσας» Σήφης Μάινας 13'
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών
«Αόρατος» Κώστας Γεραμπίνης 29'
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
Δευτέρα 24 Οκτωβρίου
Monday 24 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival – Competition
19:00- 21:00
"Αίνιγμα" 9' "Aenigma"
Αντώνης Ντούσιας Antonis Doussias
Άρης Φατούρος Aris Fatouros
"Το νανούρισμα της Μαρίας" 19' "Μary's lullaby"
Ντίνος Παναγόκος Dinos Panagokos
"Κύβος" 24' "Cube"
Αλέξανδρος Σκούρας Alexandros Skouras
"Διάρρηξη" 9' "Rupture"
Βασίλης Γουδέλης Vassilis Goudelis
"Waterproof" 7' "Waterproof"
Ελένη Λαζαρίδη Eleni Lazarides
"Χρήστος και Δήμητρα" 13' "Christos and Dimitra"
Αμέρισσα Μπάστα Amerissa Basta
"Whale 52" 22' "Whale 52"
Θανάσης Τρουμπούκης Thanassis Troumpoukis
"Τοίχος" 13' "Wall"
Μάγια Τσαμπρού Maya Tsamprou
Μαρκ Σάρτζεντ Mark Sargent
Χάρης Τσαμπάς Harris Tsambas
Δευτέρα 24 Οκτωβρίου
Monday 24 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival – Competition
21:00- 23:00
"3000" 20' "3000"
Αντώνης Τσώνης Antonis Tsonis
"Κιναισθησία" 10' "Kinestesia"
Alfredo Pechuan Alfredo Pechuan
"Phantom limb" 12' "Phantom limb"
Μιχάλης Φελάνης Michael Felanis
"Veritas" 12' "Veritas"
Γεώργιος Ζιώγας Georgios Ziogas
"Felicita" 10' "Felicita"
Γιάννης Ζαφείρης Yannis Zafiris
"Λούση" 17' "Lucy"
Σταμάτης Γιαννούλης Stamatis Giannoulis
"Lily" 12' "Lily"
Πάρης Γρηγοράκης Paris Grigorakis
"Aurora" 6' "Aurora"
Δέσποινα Οικονομοπούλου Despina Economopoulou
"The story of Edward Healing" 14' "The story of Edward Healing"
Μάνος Γερογιάννης Manos Gerogiannis
Τρίτη 25 Οκτωβρίου
Tuesday 25 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival – Competition
19:00 – 21:00
"Αλεπού" 28' "Fox"
Ζακλίν Λέντζου Jacqueline Lentzou
"Marly" 25' "Marly"
Ελένη Χρυσομάλλη Eleni Chrysomalli
"Νηπενθές" 17' "Nepenthe"
Γιάννης Συμβώνης Giannis Simvonis
"Αντίδοτον" 12' "Antidoton"
Μιχάλης Χαπέσιης Michael Hapeshis
"Μινώταυρος" 16' "Minotaur"
Παναγιώτης Σκορδίλης Panagiotis Skordilis
"Βύθισμα" 13' "Vithisma"
Πολύμνια Παπαδοπούλου-Σαρδέλη Polymnia Papadopoulou-Sardeli
Τρίτη 25 Οκτωβρίου
Tuesday 25 October
39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
39th National Festival – Competition
21:00 - 23:00
"H Αλίκη στο καφέ" 18' "Αlice in the cafe"
Δημήτρης Νάκος Dimitris Nakos
"Ι.Χ.Θ.Υ.Σ." 19' "Young fish"
Χρύσανθος Μαργώνης Chrisanthos Margonis
"Νεμέρτσικα" 13' "Nemercka"
Αυρήλιος Καρακώστας Avrilios Karakostas
"Butterfly Co." 11' "Butterfly Co."
Ιφιγένεια Δημητρίου Ifigenia Dimitriou
"Twist" 15' "Twist"
Μιχάλης Παπαντωνόπουλος Michalis Papantonopoulos
Τετάρτη 26 Οκτωβρίου
Wednesday 26 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
17:00 - 19:00
«Μάγδα» Δημήτρης Ζούρας 20'
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας
«Γενέθλια» Δημήτρης Κατσιμίρης 13'
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας
«Νηπενθές» Γιάννης Συμβώνης 17'
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών
Κίνητρα του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών
«Ρήξη Τυμπάνου» Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης 19'
Εύφημος Μνεία
«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου» Κατερίνα Καλκετενίδη 16'
Βραβείο Ντοκιμαντέρ
«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.» Χρύσανθος Μαργώνης 19'
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής
«Κορίτσια της θάλασσας» Σήφης Μάινας 13'
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών
Τετάρτη 26 Οκτωβρίου
Wednesday 26 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
19:00 - 21:00
«3000» Αντώνης Τσώνης 20'
Ειδικό Βραβείο
«Felicita» Γιάννης Ζαφείρης 10'
Εύφημος Μνεία
«Helga är i Lund» Θέλγια Πετράκη 20'
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου
«Smoke in the water» Σπυρίδων Παπασπύρου 24'
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
«Twist» Μιχάλης Παπαντωνόπουλος 15'
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας
«Ummi» Νίκος Αυγουστίδης 15'
Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»
«Ο Αγρότης» Στάθης Αποστόλου 16'
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Τετάρτη 26 Οκτωβρίου
Wednesday 26 October
Βραβεία και Διακρίσεις
39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 - 00:00
«Αίνιγμα» Αντώνης Ντούσιας & Άρης Φατούρος 9'
Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα)
Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης
«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος 19'
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης –(Διεθνές Τμήμα)
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
«Αόρατος» Κώστας Γεραμπίνης 29'
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
«Αντίδοτον» Μιχάλης Χαπέσιης 12'
Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
«Αλεπού» Ζακλίν Λέντζου 28'
Βραβείο Τώνια Μαρκετάκη για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία
Τιμητική Διάκριση Ήχου
Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ
«Το νανούρισμα της Μαρίας» Ντίνος Παναγόκος 19'
Αργυρός Διόνυσος
«Κύβος» Αλέξανδρος Σκούρας 25'
Χρυσός Διόνυσος

Εισιτήρια
ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
Κάθε πρόγραμμα (δίωρο προβολών): 7 ευρώ
Ημερήσιο εισιτήριο: 10 ευρώ
Φοιτητικό/ατέλειες: 5 ευρώ
Ημερήσιο φοιτητικό/ατέλειες: 8 ευρώ

http://www.dramafilmfestival.gr

   
   

greenpeace   mesogeios   unicef   hamogelo   actionaid   wwf   giatroi kosmoy   msf

   
© 2006 - 2018 nightwalk project / Designed by Panagiotis Sp - Hosting by Pointer.gr