Τρίτη 22 Σεπτέμβριος 2020

ANIMASYROS International Animation Festival 202023 ~ 27 Σεπτεμβρίου 2020

Animasyros:

Το Διεθνές Φεστιβάλ Κινουμένων Σχεδίων, το μεγαλύτερο Φεστιβάλ Animation της χώρας, θα πραγματοποιηθεί για 13η συνεχή χρονιά, παρουσιάζοντας πλούσιες θεματικές και διεθνείς συνεργασίες, από τις 23 έως και τις 27 Σεπτεμβρίου, στο νησί της Σύρου, σε συνδιοργάνωση με το Δήμο Σύρου – Ερμούπολης και την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου.

Φέτος, υποβλήθηκαν για προεπιλογή στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινουμένων ΣχεδίωνAnimasyros13, 3.000 ταινίες από 100 χώρες του κόσμου.

Μέσα από αυτές η ομάδα προεπιλογής επέλεξε 181 ταινίες οι οποίες απαρτίζουν τα διαγωνιστικά και πληροφοριακά τμήματα της φετινής Phygital έκδοσης!

 

Βραβεία απονέμονται στα ακόλουθα τμήματα του Φεστιβάλ: στο Διεθνές Διαγωνιστικό, Φοιτητικό Διαγωνιστικό, στις Τηλεοπτικές & Κατά Παραγγελία Ταινίες, Ελληνόφωνης Ταινίας που αθλοθετείται από το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, #ThisisEU – Ευρωπαϊκές Αξίες, σε συνεργασία με την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα.

Τιμώμενη χώρα στο Animasyros 13 είναι η Τσεχία σε συνεργασία με το Τσεχικό Ινστιτούτο στην Αθήνα, ενώ παρουσιάζονται επίσης, επιλογές ταινιών σε επιμέλεια του Athens’ International Children’s Film Festival, καθώς και τα καθιερωμένα προγράμματα για παιδιά K.ID.S, για την LGBTQ σκηνή Animapride V, το Διεθνές Πανόραμα και τέλος ειδικές προβολές ταινιών των μελών της κριτικής επιτροπής.

Ακολουθεί η επίσημη επιλογή ανά τμήμα.

ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Chrysippus (Thanos Samaras, GR, 2019, 117’50”)
Marona’s Fantastic Tale (Anca Damian, FR/RO/BE, 2019, 92’00”)


ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

A Mind Sang (Vier Nev, PT, 2019, 6’11”)
Beyond Noh (Patrick Smith, US, 2020, 3’00”)
Carrousel (Jasmine Elsen, BE, 2020, 10’14”)
Cosmonaut (Kaspar Jancis, EE, 2019, 11’38”)
Empty Places (Geoffroy De Crécy, FR, 2020, 8’30”)
Flesh (Camila Kater, BR/ES, 2019, 12’12”)
Friends (Florian Grolig, DE, 2019, 7’45”)
Homeless Home (Alberto Vázquez, FR, 2020, 15’00”)
Human Nature (Sverre Fredriksen, NL, 2019, 2’15”)
Jean (Marion Auvin, FR, 2020, 13’30”)
Just A Guy (Shoko Hara, DE, 2020, 15’00”)
Life At Oranjehotel (Studio Motoko, NL, 2020, 12’30”)
Memorable (Bruno Collet, FR, 2019, 12’00”)
Movements (Dahee Jeong, KR, 2019, 10’15”)
Pulsión (Pedro Casavecchia, AR, 2019, 6’57”)
Purpleboy (Alexandre Siqueira, PT, 2019, 13’55”)
Rain (Piotr Milczarek, PL, 2019, 5’00”)
Sevarambes (George Kontos, GR, 2020, 11’30”)
Something To Remember (Niki Lindroth Von Bahr, SE, 2019, 5’00”)
The Man And The Head (Nilas Røpke Driessen, DK, 2020, 5’56”)
The Parrot Lady (Michalis Kalopaidis, CY, 2020, 6’45”)
Yes-People (Gísli Darri Halldórsson, IS, 2019, 8’35”)


ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

100,000 Acres Of Pine (Jennifer Alice Wright, DK, 2020, 7’21”)
Ahead (Ala Nunu Leszynska, GB, 2019, 5’00”)
Any Instant Whatever (Michelle Brand, GB, 2019, 5’12”)
Bear With Me (Daphna Awadish, NL, 2019, 4’50”)
Daughter (Daria Kashcheeva, CZ, 2019, 14’50”)
Gravedad (Matisse Gonzalez, DE, 2019, 10’30”)
Helfer (Szöllősi Anna, HU, 2020, 9’45”)
I’m Not Feeling Very Well (Sunčana Brkulj, HR, 2019, 3’32”)
IHR (Amélie Cochet & Louis Möhrle, CH, 2019, 6’10”)
Leaf (Aliona Baranova, CZ, 2020, 5’40”)
Mr. Eichmann And The Maverick Goat (Qiao (Joe) Cheng, GB, 2019, 3’22”)
Night Shift (Linda Stūre, LV, 2019, 3’23”)
Onsen (Carlotta Bourdonnais & Thibaud Garrigos & Bastien Hamidi & Carla Gharbi & Lucas Planchon & Linda Neang, FR, 2019, 6’08”)
Pile (Toby Auberg, GB, 2019, 3’23”)
Sigh (Vlad Bolgarin MD, 2019, 15’00”)
Sorry, I Don’t Understand (Natalie Feoktistova, BE, 2020, 5’55”)
Tamou (Tom Prezman, Tzor Edery, IL, 2019, 10’00”)
The Balloon Catcher (Isaku Kaneko, JP, 2020, 6’10”)
The Shadow Of The Sun (Ido Hartmann, IL, 2019, 8’00”)
The Storm (Astrid Guinet, FR, 2019, 6’00”)


ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ & ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ

A Dog By Your Side (Selina Wagner, GB, 2019, 2’04”)
Adult Swim: Mr. Blessing Man (Qieer Wang, US, 2019, 1’17”)
Aeras (Kleopatra Korai, GR, 2019, 5’19”)
Anibar Animation Festival Trailer (Alice Saey, NL, 2019, 0’50”)
Brazen – Mae Jemison (Phuong Mai N’guyen & Charlotte Cambon De Lavalette, FR, 2019, 3’30”)
Careful (Alice Saey, FR, 2020, 3’58”)
Disorder (Robert Grieves, GB, 2020, 3’30”)
Don’t Die (Greg Doble, CA, 2020, 3’26”)
Fail In Love – Berlin (Cécile Rousset & Romain Blanc-Tailleur & Adrienne Nowak, FR, 2020, 3’56”)
Here We Are: Notes For Living On Planet Earth (Philip Hunt, GB, 2020, 36’00”)
Le Silence De La Rue (Marie Opron, FR, 2020, 3’38”)
Lionverse (Hayden Chun Hei Mok, HK, 2019, 3’24”)
Machini (Frank Mukunday & Tétshim, CD, 2019, 10’00”)
Patrouille De France (Emmanuel Lantam, FR, 2019, 4’15”)
Shooom’s Odyssey (Julien Bisaro, FR, 2019, 26’00”)
Sparks – One For The Ages (Chintis Lundgren, EE, 2020, 3’45”)
Sprout (Pierre-Julien Fieux, FR, 2020, 4’15”)
Star (Effie Pappa, GR, 2020, 4’04”)
The Lazy Dragon (Fokion Xenos & Joan Zhonga, GR, 2020, 3’15”)
Whatever You Call It (Moth Studio, GB, 2019, 1’13”)
Women Undercover – Yola (Aurélie Pollet, FR, 2020, 6’15”)
Your Data Is Showing (Anna Bonnen, DK, 2019, 0’51”)


K.ID.S

A Big Room With Lots Of Chairs (Britt Raes, BE, 2019, 1’06”)
Above (Marco Savini, IT, 2019, 5’27”)
Athleticus: Sled (Nicolas Deveaux, FR, 2019, 3’00”)
Beep & Tweet (Liza Desyatkova, CA, 2020, 6’06”)
Beware The Wolf! (Julie Rembauville, FR, 2020, 1’00”)
Bloated (Baptiste Tassin, FR, 2019, 1’31”)
Far Isle (Laura Robinson, GB, 2019, 07’30”)
Gardener & Bumblebee (Ignas Meilunas, LT, 2020, 0’35”)
Little Grey Wolfy. Fall Travelers (Natalia Malykhina, NO, 2020, 6’00”)
O28 (Otalia Caussé & Geoffroy Collin & Louise Grardel & Antoine Marchand & Robin Merle & Fabien Meyran, FR, 2019, 5’18”)
Reven Og Nissen (Yaprak Morali & Are Austnes, NO, 2019, 8’34”)
You Can Fly! (Sung Bae Park, KR, 2020, 12’00”)


ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ

-Opsia (Eftichia Kondili, GR, 2020, 01’31”)
1000mods – Lucid (Official Lyric Video) (Yannis Ntousiopoulos, GR, 2020, 03’50”)
59 Days (Zina Papadopoulou, GR, 2020, 05’11”)
Almon Strowger (Kleopatra Korai & Alexandros Grammatopoulos, GR, 2020, 05’00”)
Athanasia (Immortality) (Nikoletta Chouchouli, GR, 2020, 20’00”)
Cast-Outs (Alexandros Romanos Lizardos & Akis Melachris, GR, 2020, 20’45”)
Circus Caravan – Cabo da Roca (Official video) (Maria Livana & Alexis Lagkaditis, GR, 2020, 03’48”)
Digital Strings Dimitrios Sakkas GR 2020 01’40
Dr. Yen Lo (John Katehis & Gregory Milovi, GR, 2019, 06’06”)
Dream Semiramis (Mamata, GR, 2019, 04’50”)
I Am Here (Irida Zhonga & Effie Pappa, GR, 2020, 00’40”)
Mistaken Freedom (Vasilis Hatzopoulos, GR, 2019, 00’54”)
Movement (Dimitrios Sakkas, GR, 2020, 01’14”)
Prometheus (Zachos Samoladas, GR, 2019, 10’14”)
The Day After C (Petros Niamonitakis, GR, 2020, 01’42”)
The First Kiss (Angelos Spartalis, GR, 2020, 04’19”)
The Little Elephant (Effie Pappa, GR, 2017, 02’13”)
The Two Singles (Marios Ioannidis, GR, 2020, 02’10”)
This Love (Cet Amour) (Antonis Kyritsanis, GR, 2019, 05’05”)
TOTE (Karina Shabanova, GR, 2020, 03’24”)
Upside Town (Sofia Avramidou, GR, 2019, 03’37”)


ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ

2 Minutes 20 (Justin Gueguen & Annastassja Delayen, FR, 2019, 2’45”)
Aurora (Ingrid Pucci, EE, 2019, 2’08”)
B.O.P (Ladislav Jambor & Lukáš Ďurica, SK, 2019, 2’21”)
Babble Bubble (Richan Li, US, 2020, 3’46”)
Beyond (Minju Kim & Gaheun Lee, KR, 2020, 3’15”)
Chado (Dominica Harrison, GB, 2020, 7’24”)
Criss Cross (Caroline Hamann & Fritz Penzlin, DE, 2020, 7’30”)
Cruel Shoes (Kevan Peterson, US, 2020, 2’15”)
Dry Sea (Bart Bossaert & Yves Bex, BE, 2020, 11’00”)
Fata Morgana (Daniella Bokor & Leanna Berkovitch, IL, 2019, 11’04”)
Freeze Frame (Soetkin Verstegen, BE, 2019, 5’00”)
Funeral (Thịnh Nguyễn, DK, 2020, 7’00”)
Gorilla In The Washing Machine (Huei Jen, Hung, EE, 2019, 8’14”)
Lonely Taro (Wei Wang, TW, 2019, 3’06”)
Lursaguak. Scenes From Life (Izibene Oñederra, ES, 2019, 11’52”)
Marianna’s Dive (Gianfrancesco Iacono, IT, 2020, 6’42”)
Mr. Mare (Luca Tóth, HU, 2019, 19’28”)
Oxygen (Rocky Grispen & Violette Belzer, BE, 2020, 10’32”)
Paracusia (Carolina Sandvik, SE, 2019, 15’00”)
Perfect (O Khe Yn, RU, 2019, 3’08”)
Pigeon (Sang Joon Kim, US, 2019, 5’37”)
Protocorba (Kirill Khachaturov, RU, 2019, 7’10”)
Roberto (Carmen Córdoba González, ES, 2020, 9’00”)
Routine: The Prohibition (Sam Orti, ES, 2020, 8’15”)
Shadow Passage (Ali Aschman, GB, 2019, 4’10”)
Shergar (Cora Mckenna, DK, 2020, 7’06”)
Speed (Ben Mitchell, GB, 2019, 2’00”)
Tasks Of The Day (Petya Zlateva, BG, 2019, 5’00”)
The Great Milestone (Ignasi López Fàbregas, ES, 2020, 12’55”)
The Last Day (Dalibor Rajninger, BG, 2019, 4’50”)
The Peculiar Crime Of Oddball Mr Jay (Bruno Caetano, PT, 2019, 10’50”)
The Rotation (Hazhir As’adi, IR, 2020, 7’00”)
The Swan Maiden (Kārlis Vītols, LV, 2020, 14’34”)
The Tiger Who Came To Tea (Robin Shaw, GB, 2019, 24’15”)
The Winter (Xin Li, AU, 2020, 5’00”)
Wade (Upamanyu Bhattacharyya & Kalp Sanghvi, IN, 2019, 10’38”)
Washing Machine (Alexandra Májová, CZ, 2020, 5’02”)
Where Am I? (Cheng Qiu, GB, 2020, 4’16”)
Yo (Begoña Arostegui, ES, 2020, 13’00”)


ANIMAPRIDE V

A Little More Blue (Sugandha Bansal, IN, 2019, 3’48”)
All Those Sensations In My Belly (Marko Dješka, HR, 2020, 13’00”)
Apple Tree (Dann Parry, GB, 2019, 3’38”)
Cwch Deilen (Efa Blosse-Mason, GB, 2020, 6’32”)
Each And Every Night (Julie Robert, FR, 2020, 11’33”)
Going Forward (Jai Evora, GB, 2020, 2’45”)
Kapaemahu (Hinaleimoana Wong-Kalu & Dean Hamer & Joe Wilson, US, 2019, 8’25”)
Les Garçons Bleus – 12 Portraits: Episode 1: Florent (Francisco Bianchi, FR, 2020, 1’00”)
The Cage (Jinlan Shi, FR, 2019, 3’17”)
We Share (Kleopatra Korai, GR, 2019, 0’48”)


ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ANIMATION ANIFILM

Advertising The Earth Radio – Stephen P. Mcgreevy’s Vlf Cut-Outs (Zbyšek Semelka, CZ, 2019, 06’00”)
Barbora Poláková’ Krosna (Kosuke Sugimoto, CZ, 2017, 05’00”)
Chase (Michaela Režová, CZ, 2017, 12’00”)
Cloudy (Filip Diviak & Zuzana Čupová, CZ, 2018, 05’00”)
Morning (Vojtěch Domlátil, CZ, 2019, 04’00”)
Retired (Vojtěch Domlátil, CZ, 2020, 03’00”)
Shabazz Palaces: Gorgeous Sleeper Cell (Mikuláš Suchý & Vojtěch Kočí, CZ, 2018, 02’00”)
Somewhere (Paul Muresan, CZ, 2018, 09’00”)
Walking And Running (Vít Pancíř, CZ, 2018, 09’00”)


ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑΣ FAMU

Apart (Diana Cam Van Nguyen, CZ, 2018, 10’00”)
Bloody Fairy Tales (Tereza Kovandová, CZ, 2018, 8’00”)
Borderlines (Hana Nováková, CZ, 2015, 5’00”)
Fishermen (Bára Anna Stejskalová, CZ, 2016, 10’12”)
Fruits Of Clouds (Kateřina Karhánková, CZ, 2017, 10’29”)
Happy End (Jan Saska, CZ, 2015, 5’43”)
Sh_T Happens (David Štumpf & Michaela Mihályi, CZ, 2019, 13’08”)
The Little One (Diana Cam Van Nguyen, CZ, 2017, 10’00”)
The More I Know (Marek Náprstek, CZ, 2015, 7’00”)
Way Of Sylvie (Verica Pospíšilová Kordić, CZ, 2019, 12’24”)


ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Acid Rain (Tomek Popakul, PL, 2019, 26’00”)
Calypso Is Like So (Bruno Collet, FR, 2003, 7’07”)
Le Jour De Gloire… (Bruno Collet, FR, 2007, 06’30”)
Le Petit Dragon (Bruno Collet, FR, 2009, 8’15”)
Noctuelle (Martin A. Petrlíček, CZ, 2019, 10’12”)
The Call (Anca Damian, RO, 2018, 10’00”)
The Pit (Markéta Kubátová Smolíková, CZ, 2019, 8’53”)
Wild Beasts (Marta Prokopová & Michal Blaško, CZ, 2019, 9’00”)


#ThisisEU – ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΑΞΙΕΣ

Bear With Me (Daphna Awadish, NL, 2019, 4’50”)
Friends (Florian Grolig, DE, 2019, 7’45”)
Human Nature (Sverre Fredriksen, NL, 2019, 2’15”)
Life At Oranjehotel (Studio Motoko, NL, 2020, 12’30”)
Roberto (Carmen Córdoba González, ES, 2020, 9’00”)
We Share (Kleopatra Korai, GR, 2019, 0’48”)
Women Undercover – Yola (Aurélie Pollet, FR, 2020, 6’15”)


ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ATHENS’ INTERNATIONAL CHILDRENS FILM FESTIVAL

Arcade Boys (Timothey Delhaize, Alexis Maerten, Aurélia Tron, Orane Laffra & Zoé Devise, FR, 2018, 04’00’‘)
Cake Day (Jeroen Koelewijn, NL, 2018, 04’00’‘)
Game Changer (Aviv Mano, US, 2018, 03’00’‘)
The Incomplete (Erfan Parsapour, IR, 2018, 7’00’‘)
The Kite (Martin Smatana, CZ, 2019, 13’10”)
The Last Day of Autumn (Marjolaine Perreten, CH / BE / FR, 2019, 08’00’‘)
Wolf Paths (Noemi Valentiny & Vojtech Dockal, CZ, 2018, 10’00’‘)


AKTO ART & DESIGN
ANIMATION & INTERACTIVE MEDIA & GAME DESIGN COURSE

AKTO animated logo (S.I. Stavropoulou, GR, 2019, 00’17”)
Οπτική γέφυρα (K. Athanasiou, GR, 2020, 00’07”)
Trailer 3D modeling εργασιών 1ου έτους (GR, 2020, 00’02”)
The Golden Apple (M. Velisaris, GR, 2020, 00’40”)
Mirror (K. Papadimitriou, F. Fylaktou, S. Kyriakopoulou & ST. Yousif, GR, 2020, 02’14”)
Οπτική γέφυρα (K. Athanasiou, GR, 2020, 00’03”)
Trailer 3D modeling και animation εργασιών 2ου έτους (GR, 2020, 02’43”)
Trailer εργασιών 2ου έτους (GR, 2020, 00’42”)
All eyes on me (N.P. Kirmitsaki, GR, 2020, 00’47”)
Οπτική γέφυρα (K. Athanasiou, GR, 2020, 00’06”)
Nereids (Ν. Pertsanski, GR, 2020, 02’07”)
OUCH (Kassiani Dalia, GR, 2020, 00’37”)
NAL AR application (N. Mpasmas, GR, 2020, 01’20”)
Treasure hunt (A. Strantzas, GR, 2020, 01’57”)
Μοοοve! (Er. Mpaloglou, GR, 2020, 01’01”)
Meant to be (K. Poulopoulos, GR, 2020, 03’47”)
Beyond Time limits (Yp. Stefanidis, GR, 2020, 05’56”)
Dreamtrain, Visual Novel (Irini Demesticha, GR, 2020, 01’04”)
Somewhere only we know (Er. Mpaloglou, GR, 2020, 03’02”)
The end (K. Athanasiou, GR, 2020, 00’13”)
AKTO animated logo (M.A. Chaitas, GR, 2019, 00’09”)

various photos

old autos

black & white

reflections

 28-various photos

 

Chrysler imperial 1932 

 

black white 01

 

 reflections P1040815

             

Φωτογραφίες από

Εξώφυλλα Δίσκων

digital images

air show 2005

Ιστορικό Rally

Ακρόπολις

eloy   digital images pic061 2   airshow 1035   No 66 FIAT 500 1969
             

photonews

cafe cafe bars

 

bars

 

mousikes skines live

mpyraries

 

clubs

 

mezedopoleia

nick cave 0

 

facebook icon  blogger icon youtube icon

 

Σεπτέμβριος 2020
ΔΤΤΠΠΣΚ
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

cinema

Μας αρέσουν

 
xrysostomio

ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΟ Rock Bar

 
melismata

Μελίσματα / Μεζεδοκαφενείο

 
to trikyklo

Το Τρίκυκλο / Μεζεδοπωλείο

 
blackbird bar

BLACKBIRD bar

magazines logo