Πέμπτη 18 Ιούλιος 2019

8th International Digital Film Festival Athens 2019Tο 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας (AIDFF) θα διεξαχθεί 11 με 17 Απριλίου, στον ιστορικό κινηματογράφο Studio New Star Art Cinema. Στο επίσημο πρόγραμμα του Φεστιβάλ θα διαγωνιστούν ογδόντα ταινίες από όλες τις κατηγορίες του Νέου Σινεμά με πολλές πρεμιέρες από τριάντα χώρες.

Το Φεστιβάλ, προωθώντας την ιδέα του ψηφιακού κινηματογράφου, προσδιόρισε και προώθησε την έννοια του Νέου Κινηματογράφου και αποτελεί το μοναδικό φεστιβάλ στην Ελλάδα και από τα λίγα στην Ευρώπη που αγκάλιασε όλα τα είδη της κινηματογραφικής τέχνης.

Ταινίες μυθοπλασίας μικρού και μεγάλου μήκους, ντοκιμαντέρ, κινουμένων σχεδίων πειραματικές, video- art, video- dance,

που δημιουργήθηκαν με τη χρήση των νέων ψηφιακών μέσων βρήκαν στέγη και μέσα από αυτήν τη συνθήκη δημιουργείται μία νέα γενιά δημιουργών με ανοιχτούς ορίζοντες, χωρίς διαχωριστικές γραμμές.

 

Πρόγραμμα Προβολών

Γονική Κατηγορία: 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας
Κατηγορία: Πρόγραμμα Προβολών 8ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας - Screening Program 8th International Digital Film Festival Athens
Δημιουργήθηκε : 31 Μαρτίου 2019

Studio new star art cinema. Σπάρτης & Σταυροπούλου 33, Πλ. Αμερικής

Πέμπτη 11 Απριλίου

Νέοι Σκηνοθέτες 61min Έναρξη ώρα 21:00

21:00 Anker-Η Άγκυρα, 09΄18΄΄, Μιχάλης Γαλανόπουλος, Denmark/Greece-Δανία/Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα
21:10 Πολυέλαιος / Chandelier, 9΄ 50΄΄, Antonis Glaros/Αντώνης Γλαρός, Greece/ Ελλάδα
21:20 Οι εξομολογήσεις ενός μουσικού | Confessions of a singing freak, 08΄21΄΄, Stathis Papadimitriou | Στάθης Παπαδημητρίου, Ελλάδα | Greece, Premiere-Πρεμιέρα
21:29 Κυκλάμινο / Cyclamen, Βέλκο-Velko. 8΄38΄΄ Ελλάδα-Greece
21:38 Η Ερήμωση – Desolation, 9΄, Θωμάς Γιαννάκης - Thomas Giannakis, Ελλάδα -Greece
21:47 Χρυσόψαρο / Goldfish, 14΄ 21’’, Γιώργος Αγγελόπουλος/ Yorgos Angelopoulos, Ελλάδα/ Greece
22:00 Θα τα καταφέρω / I'll succeed, 2΄52΄΄, Μιλτιάδης Γρέκος, Ελλάδα / Greece, Premiere-Πρεμιέρα
22:03 Απίθανη Δευτέρα / Impossible Monday, 9΄23΄΄, Γεωργία Βρόσγου. Ελλάδα

Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 61min Έναρξη ώρα 22:10

22:10 Εξόριστος Ποιητής / A Poet In Exile, 7,’ Pavlos Tripodakis / Παύλος Τριποδάκης, Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα
22:17 Fake News, 15΄, Δημήτρης Κατσιμίρης / Dimitris Katsimiris, Ελλάδα/Greece
22:30 Figaro, 06΄, Δημήτρης Άντζους / Dimitris Andjus, Ελλάδα / Greece, Premiere-Πρεμιέρα
22:36 Fire, 13 min, Maria Shulgina, Russia / Ρωσία Premiere-Πρεμιέρα
22¨50 Maelstrøm, 3΄, Carlos Gómez-Trigo, Spain, Greek premiere
22:53 Metaslash, 3’, Σωτήρης Πετρίδης και Δημήτρης Τσακαλέας/Sotiris Petridis and Dimitris Tsakaleas, Ελλάδα / Greece
22:56 My Stavroula, 13΄40΄΄, Κώστας Κολημένος / Kostas Kolimenos, Ελλάδα Greece
Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 64min Έναρξη ώρα 23:10

23:10 5 Minutes Silence,11΄, Δημήτρης Αργυρίου, Ελλάδα / Greece
23:20 Break, Break, Break, 3’ 56’’, André Almeida Rodrigues, Portugal Premiere-Πρεμιέρα
23:24 Fourth Wall - Τέταρτος Τοίχος, 10', Gkotsis Dimitris – Γκότσης Δημήτρης, Greece – Ελλάδα
23:34 New Era- Νέα Εποχή, 11΄34’’, Peggy Zouti- Πέγκυ Ζούτη, Greece-Ελλάδα
23:45 One of us, 14΄10΄΄ Eduard Boolgar, Russia, Premiere-Πρεμιέρα
23:49 Remains (Ίχνη), 42’, Ειρήνη Χατζή, Εμμανουέλα Κυριακοπούλου, Ελλάδα

Video Art 11min 24:00

24:00 “Cages 2018” 5΄2΄΄, Σοφία Λιάρου, Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα
24:05 Tracce Nascoste (Hidden Tracks), 5΄, Filomena Rusciano, Italy Premiere-Πρεμιέρα
24:10 Passing, 1΄, Bouge Alexandra, France, Premiere-Πρεμιέρα

Πληροφορικό Ντοκιμαντέρ 24 λεπτά ώρα έναρξης 24:11

24:11 Title- Taxonomy 101, 24΄, John Bunyui Njabi, Καμερούν / Cameroon, Πρεμιέρα/ Premiere

Παρασκευή 12 Απριλίου

Νέοι Σκηνοθέτες 115min ώρα έναρξης 21:00

21:00 Live, 1΄ Βασίλης Σταυρόπουλος, Ελλάδα
21:01 One Way Ticket, 20΄, Ελλάδα/Greece, Βασίλης Μιχαλαριάς/Vasilis Michalarias
21:21 Opposites Attract, 17΄33΄΄, Greece, Georgios Soumelidis, Premiere-Πρεμιέρα
21:38 Resolution – Απολογισμός, 22΄52΄΄, Greece – Ελλάδα, Dimitris Asproloupos - Δημήτρης Ασπρολούπος
22:00 ΣΟΣΙΑΛ-SOCIAL, 8ΛΕΠΤΑ-8MINS, ΕΛΛΑΔΑ-GREECE, ΝΑΙ, KAΡΑΝ ΠΡΑΣΣΕΡ-KARAN PRAHSAR
22:08 ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ/ SPECIAL TASTES, 25΄, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΓΚΟΤΣΗΣ, ΕΛΛΑΔΑ
22:30 Check In, 20 ΄, Κωνσταντίνος Στραγαλινός, Ελλάδα
Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 64min έναρξη 22:50

22:50 Title-Τίτλος Newstria, 24΄,Ελλαδα , ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ /KOSTAS STAMATOPOULOS
23:14 Kırmızı Battaniye/Red Blanket, 19΄55, Erol Çelik, Turkey Premiere-Πρεμιέρα
23:34 Title-Τίτλος THE CORNFIELD (La Parcelle) 20 minutes, France / Belgium
Premiere-Πρεμιέρα Director-Σκηνοθέτης Michaël Guerraz
Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 33min έναρξη 23:54

23:54 The Last Fisherman – Ο Τελευταίος Ψαράς, 12΄ Μπαστιαν Φίσερ, Βίκυ Μαρκολέφα / Bastian Fischer, Vicky Markolefa, Greece – Ελλάδα
24:06 The Seagull, 20΄43΄΄, Manne, Armenia Premiere-Πρεμιέρα

Σάββατο 13 Απριλίου

Αφιέρωμα με θέμα την «Ισότητα των δύο φύλων, Δομές υποστήριξης γυναικών», θα πραγματοποιηθεί στα πλαίσια του 8ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας /Athens International Digital Film Festival AIDFF

Ώρα 14:00- 18:00

Κινηματογράφος Studio New Star Art Cinema,

Κυριακή 14 Απριλίου ώρα έναρξης 21:00

Νέοι σκηνοθέτες 52min ώρα έναρξης 21:00

21:00 The Bureaucrat - Ο Γραφειοκράτης, 19΄13΄΄, Dimitrios Karas - Δημήτρης Καράς, Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα
21:20 The Gun-Το Όπλο, 5΄, Παναγιώτης Γλυνός/Panagiotis Glynos, Ελλαδα/Greece
21:25 Η γυναίκα στο δωμάτιο – The woman in the room, 16΄, Ρωμανός Παπαϊωάννου, Ελλάδα - Greece
21:45 Wiski, 11΄ Panos Katsimperis, Greece/ Ελλάδα
video dance ώρα έναρξης 21:50

21:50 Pooling, 4΄5΄΄, Dawn Westlake, USA, Spain, European premiere!
animation 13min

21:55 Lonely monster goes out, 7΄3΄΄, Ivan Maximov, Russia, Premiere-Πρεμιέρα
22:03 The Last Cruise, 01:24, Uzbekistan, Hristina Belousova, National Premiere
22:05 War For Keyboard Warriors, 3min, Lam Can-zhao, China,Premiere-Πρεμιέρα
22:08 Wizard Garden, 1’10’’, Jeanne Stern, USA, Europe Premiere
Ντοκιμαντέρ 49min 22:15

22:15 One of us, 14 ΄10 ΄΄, Eduard Boolgar, Russia, Premiere-Πρεμιέρα
22:30 The Lone Wolf Odyssey, 35΄16΄΄, Lee Anduze, USA/Greece Premiere-Πρεμιέρα
Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους 90min 22:50

22:50 Το Αστέρι των Χριστουγέννων: Ο Ανίκητος Ήλιος; / The Christmas Star: Sol Invictus?, 90΄, Γρηγόρης Καραντινάκης – Grigoris Karantinakis, Ελλάδα, Ιταλία, Αίγυπτο, Αγγλία – Greece, Italy, Egypt, England, Premiere/ Πρεμιέρα


Δευτέρα 15 Απριλίου

Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 101min ώρα έναρξης 21:00

21:00 The Graffiti, 9΄30΄΄, Aurélien Laplace, France/ Γαλλία Premiere/ Πρεμιέρα
21:10 The Meeting, 11΄53΄΄ Αλέξανδρος Πιττίδης, Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα
21:22 The Sea swells, 16΄, Amir Gholami, Iran Premiere/ Πρεμιέρα
21:37 TNT Boxerstory, 19΄42΄΄, Mark Gerstorfer, Austria Premiere/ Πρεμιέρα
21:58 Tutu & Pointes, 12΄45΄΄, Ήρια Πιζάνια, Ηνωμένο Βασίλειο, Ελληνική πρεμιέρα
22:10 Title-Τίτλος ΤΑΜΑ/TAMA, 17΄50΄΄, Γιάννης Μπλέτας/ Giannis Bletas, Eλλάδα
22:28 Difference, 14΄, Ali Asadollahi, Iran/Ιράν Premiere/ Πρεμιέρα
Πληροφορικό Ντοκιμαντέρ 104 λεπτά ώρα έναρξης 22:45

22:45 CITIZENS, 16΄6΄΄, Panagiotis Athinaios, Greece
23:02 Lend An Ear, 51’, Τσιλοχρήστου Ξένια, Ελλάδα
23: 53 “Missing words”,13΄40΄΄, Aris Zisimatos Άρης Ζησιμάτος, Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα
24:07 Γουρουνοχαρά – Pig Joy, 30΄, Θωμάς Γιαννάκης - Thomas Giannakis, Ελλάδα – Greece, Premiere-Πρεμιέρα


Τρίτη 16 Απριλίου

Πληροφοριακό Μυθοπλασίας 52min ώρα έναρξης 21:00

21:00 2 Missed Calls, 11΄33΄΄, Abhilash Shetty, India, Premiere-Πρεμιέρα
21:12 Hands and Wings,17΄59΄΄, Sungbin BYUN, South Korea Premiere/ Πρεμιέρα
21:30 Ένας καυγάς, 2΄26΄΄, Γιώργος Μεταξιώτης, Ελλάδα Premiere/ Πρεμιέρα
21:32 Terra incognita, 13΄25΄΄, Anty Vens, ΕΛΛΑΔΑ- GREECE
21:45 The mistake-Το λάθος, 6’, Vangelis Papadiochos-Βαγγέλης Παπαδιόχος, Greece-Ελλάδα
Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 52min ώρα έναρξης 21:51

21:51 Title-Τίτλος Γιούμπι/Yubi, 50΄, Τζούλια Σπυροπούλου/Julia Speropoulos, Ελλάδα, Αθηναική /Athens Premiere/ Πρεμιέρα
Πειραματικές - Experimental 27min ώρα έναρξης 22:40

22:40 Awakening, 4΄56΄΄, Valerii Vachegin (Chartkov), Maria Grishanina, Russia, Premiere-Πρεμιέρα
22:45 Impulse, 7΄30΄΄, Δημήτρης Αργυρίου. Greece|China|Germany, Premiere-Πρεμιέρα
22:53 Into the jungle, 2΄, Rizal Karim, Malaysia / Sweden, Premiere-Πρεμιέρα
22:55 Να Γυρίζεις – Returning, 4΄, Κωνσταντίνος Τσιόδουλος – Konstantinos Tsiodoulos, Ελλάδα – Greece
22:59 The Wind Shakes The Chains, 9’37”, Iman Rezaei, Iran, world Premiere
Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας ώρα έναρξης 23:10

23:10 Μια Νύχτα στην Κόλαση(A Night in Hell), 82’, Νίκος Κουρού - Nikos Kourou, Ελλάδα Greece, Φεστιβαλική /Festival Premiere-Πρεμιέρα
Από τις 11 μέχρι 16 Απριλίου Στο φουαγιέ οι θεατές του κινηματογράφου Studio new star art cinema θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη Σχολή Πολυμέσων του Σικάγο και ταινίες από το Edge Hill Univercity.

Water Time Bomb John Bunyui Njabi 3min

Winter Sun Jeanne Stern USA 4

Καθ’ όλη τη διάρκεια των προβολών του φεστιβάλ θα τρέχει μία διαρκής προβολή από τις 21:00 -00:00

Ολες οι ταινίες απο όλες τις κατηγορίες συμμετέχουν για τα δύο βραβεία κοινού

various photos

old autos

black & white

reflections

 28-various photos

 

Chrysler imperial 1932 

 

black white 01

 

 reflections P1040815

             

Φωτογραφίες από

Εξώφυλλα Δίσκων

digital images

air show 2005

Ιστορικό Rally

Ακρόπολις

eloy   digital images pic061 2   airshow 1035   No 66 FIAT 500 1969
             

photonews

cafe cafe bars

 

bars

 

mousikes skines live

mpyraries

 

clubs

 

mezedopoleia

nick cave 0

facebook icon  blogger icon youtube icon

 

Ιούλιος 2019
ΔΤΤΠΠΣΚ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

cinema

Μας αρέσουν

 
xrysostomio

ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΟ Rock Bar

 
melismata

Μελίσματα / Μεζεδοκαφενείο

 
to trikyklo

Το Τρίκυκλο / Μεζεδοπωλείο

 
blackbird bar

BLACKBIRD bar