Τρίτη 1 Δεκέμβριος 2020

Το 74ο Φεστιβάλ της Βενετίας έκλεισε με την απονομή των βραβείων και την προβολή της ταινίας του Takeshi Kitano, Outrage Coda στη Sala Grande του Palazzo del Cinema.

Τις ταινίες που συμμετείχαν έκριναν 5 διεθνείς κριτικές επιτροπές (Venezia 74, Orizzonti, Opera Prima, Venezia Classici και Venice Virtual Reality), οι οποίες απένειμαν τα βραβεία ως εξής:

 

VENEZIA 74

Η κριτική επιτροπή του τμήματος Venezia 74, με πρόεδρο την Annette Bening και μέλη τους Ildikó Enyedi, Michel Franco, Rebecca Hall, Anna Mouglalis, David Stratton, Jasmine Trinca, Edgar Wright και Yonfan, έκρινε 21 διαγωνιζομένες ταινίες και έδωσε τα βραβεία:

Χρυσός Λέοντας (καλύτερη ταινία)

THE SHAPE OF WATER
Guillermo del Toro (USA)

Αργυρός Λέοντας (μεγάλο βραβείο της επιτροπής)

FOXTROT
Samuel Maoz (Israel, Germany, France, Switzerland)

Αργυρός Λέοντας (καλύτερος σκηνοθέτης)

Xavier Legrand
JUSQU’À LA GARDE (France)

COPPA VOLPI (καλύτερη ηθοποιός)

Charlotte Rampling
HANNAH by Andrea Pallaoro (Italy, Belgium, France)

COPPA VOLPI (καλύτερος ηθοποιός)

Kamel El Basha
THE INSULT by Ziad Doueiri (Lebanon, France)

Καλύτερο σενάριο

Martin McDonagh
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI by Martin McDonagh (Great Britain)

Ειδικό βραβείο επιτροπής

SWEET COUNTRY
Warwick Thornton (Australia)

Βραβείο MARCELLO MASTROIANNI (καλύτερου/ης νέου/ας ηθοποιού)

Charlie Plummer
LEAN ON PETE by Andrew Haigh (Great Britain)

ORIZZONTI

Από τις 31 ταινίες που διαγωνίστηκαν στον Ορίζοντα του Φεστιβάλ Βενετίας, η κριτική επιτροπή αποτελούμενη από τους Gianni Amelio (πρόεδρο) και τους Rakhshan Banietemad, Ami Canaan Mann, Mark Cousins, Andrés Duprat, Fien Troch και Rebecca Zlotowski, βραβεία απέσπασαν οι εξής:

Καλύτερη ταινία:

NICO, 1988
Susanna Nicchiarelli (Italy, Belgium)

Καλύτερη σκηνοθεσία:

Vahid Jalilvand
BEDOUNE TARIKH, BEDOUNE EMZA (NO DATE, NO SIGNATURE) (Iran)

Ειδικό βραβείο επιτροπής:

CANIBA
Véréna Paravel and Lucien Castaing-Taylor (France, USA)

Καλύτερης ηθοποιού

Lyna Khoudri
LES BIENHEUREUX by Sofia Djama (France, Belgium, Qatar)

Καλύτερου ηθοποιού

Navid Mohammadzadeh
BEDOUNE TARIKH, BEDOUNE EMZA (NO DATE, NO SIGNATURE)
by Vahid Jalilvand (Iran)

Καλύτερου σεναρίου

Alireza Khatami
LOS VERSOS DEL OLVIDO by Alireza Khatami
(France, Germany, Netherlands, Chile)

Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους

GROS CHAGRIN
Céline Devaux (France)

Υποψηφιότητα του Φεστιβάλ Βενετίας για τα European Film Awards

GROS CHAGRIN
Céline Devaux (France)

VENICE AWARD FOR A DEBUT FILM

LION OF THE FUTURE

“LUIGI DE LAURENTIIS” VENICE AWARD FOR A DEBUT FILM:

JUSQU’À LA GARDE
by Xavier Legrand (France)

VENEZIA 74

VENICE CLASSICS

VENICE CLASSICS AWARD FOR BEST DOCUMENTARY ON CINEMA:

THE PRINCE AND THE DYBBUK
Elwira Niewiera and Piotr Rosołowski (Poland, Germany)

VENICE CLASSICS AWARD FOR BEST RESTORED FILM:

IDI I SMOTRI (COME AND SEE) by Elem Klimov (USSR, 1985)

VENICE VIRTUAL REALITY
BEST VR AWARD:

ARDEN’S WAKE (EXPANDED)
Eugene YK Chung (USA)

BEST VR EXPERIENCE AWARD (FOR INTERACTIVE CONTENT)

LA CAMERA INSABBIATA
Laurie Anderson and Hsin-Chien Huang (USA, Taiwan)

BEST VR STORY AWARD (FOR LINEAR CONTENT)

BLOODLESS
Gina Kim (South Korea, USA)

nick cave 0

facebook icon  blogger icon youtube icon
Δεκέμβριος 2020
ΔΤΤΠΠΣΚ
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Μας αρέσουν

xrysostomio

ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΟ Rock Bar

melismata

Μελίσματα / Μεζεδοκαφενείο

to trikyklo

Το Τρίκυκλο / Μεζεδοπωλείο

blackbird bar

BLACKBIRD bar