facebook-icon  blogger-icon  youtube-icon  blogger-icon

   

Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου  

e.k.k. images

   

IMDb  

imdb

   

nightwalk.gr / facebook  

nightwalk-2-300-2pg

   

27o Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου 2014

Το πρόγραμμα προβολών του 27ου Πανοράματος Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου

ΠΕΜΠΤΗ 16/10

  • ΑΣΤΥ 5.45 Ο ΤΖΟΝΙ ΠΗΡΕ Τ’ ΟΠΛΟ ΤΟΥ / Johnny Got His Gun, 111’ του Dalton Trumbo (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)
  • ΑΑΒΟΡΑ 6.15 ΑΛΔΕΒΑΡΑΝ, 80’ του Ανδρέα Θωμόπουλου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)
  • ΑΑΒΟΡΑ 7.45 ΣΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ / Westfront 1918: Vier von der infanterie, 97’ του Georg Wilhelm Pabst (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)
  • ΑΣΤΥ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ 8.30 QUEEN AND COUNTRY, 105’ του John Boorman (Διεθνές Διαγωνιστικό)
  • ΑΑΒΟΡΑ 9.45 7 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΒΑΝΑ / 7 días en la Habana, 129’ των Elia Suleiman, Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero (Αφιέρωμα στον Ελία Σουλεϊμάν)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/10

  • ΑΣΤΥ 6.00 Α΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ HORME PICTURES + ΝΑΙ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ... , 85’ του Παύλου Τάσιου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)
  • ΑΑΒΟΡΑ 6.15 ΕΥΡΥΔΙΚΗ Β.Α. 2037, 100’ του Νίκου Νικολαϊδη (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)
  • ΑΣΤΥ 8.00 ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΣΤA ΟΠΛΑ / Α Farewell to Arms, 85’ του Frank Borzage (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)
  • ΑΑΒΟΡΑ 8.15 Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ / Der stand der dinge, 121’ του Wim Wenders (8 Έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)
  • ΑΣΤΥ 10.00 INBETWEEN WORLDS / Zwischen welten, 98’ του Feo Aladag (Avant Premiere)
  • **ΑΑΒΟΡΑ 10.30 ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ / Le soupirant, 83’ του Pierre Etaix (Ο μοναχικός Πιέρ Ετέξ)

ΣΑΒΒΑΤΟ 18/10

ΑΑΒΟΡΑ 5.30 ΛΟΛΑ / Lola, 90’ του Jacques Demy (8 Έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

  • ΑΣΤΥ 6.00 Ο ΣΑΡΛΩ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ / Shoulder Arms, 45’ του Charlie Chaplin (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος) + Η ΦΟΝΙΣΣΑ, 90’ του Κώστα Φέρρη (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)
  • ΑΑΒΟΡΑ 7.30 ΟΥΔΕΝ ΝΕΟΤΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ /All Quiet on the Western Front, 134’ του Lewis Milestone (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)
  • ΑΣΤΥ 8.30 ΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΚΛΟΥΒΙ / Tras el cristal, 110’ του Agustí Villaronga (8 'Ελληνες σκηνοθέτες προτείνουν)
  • ΑΑΒΟΡΑ 10.00 Η ΜΕΓΑΛΗ ΧΙΜΑΙΡΑ / La grande illusion, 114’ του Jean Renoir (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)
  • ΑΣΤΥ 10.40 ΔΙΠΛΗΖΩΗ / Two Lives / Zwei leben, 97’ των Georg Maas, Judith Kaufmann (Avant Premiere)

ΚΥΡΙΑΚΗ 19/10

  • ΑΣΤΥ 5.00 Α΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ – EFA 2013, 135΄
  • ΑΑΒΟΡΑ 6.00 ΚΡΑΝΙΟΥ ΤΟΠΟΣ, 90’ του Κώστα Αριστόπουλου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)
  • ΑΣΤΥ 7.30 Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΛΑΖΑΡΕΣΚΟΥ / The Death of Mr. Lazarescu, 150’ του Cristi Puiu (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)
  • ΑΑΒΟΡΑ 7.50 Ο ΛΟΧΙΑΣ ΓΙΟΡΚ / Sergeant York, 134’ του Howard Hawks (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)
  • ΑΣΤΥ 10.15 DIPLOMATIE / Diplomacy, 88’ του Volker Schlöndorff (Avant Premiere)
  • ΑΑΒΟΡΑ 10.20ΟΣΟΕΧΟΥΜΕΤΗΝΥΓΕΙΑΜΑΣ / Tant qu'on a la santé, 77’ του Pierre Etaix (ΑφιέρωμαστονΠιέρΕτέξ)

ΔΕΥΤΕΡΑ 20/10

  • ΑΑΒΟΡΑ 6.00 Η ΕΚΔΡΟΜΗ, 85’ του Τάκη Κανελλόπουλου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)
  • ΑΣΤΥ 6.15 ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΛΕΩΦΟΡΟ, 90’ των Νίκου Ζερβού (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)
  • ΑΑΒΟΡΑ 7.45 Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ /La grande guerra, 137’ του Mario Monicelli (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)
  • ΑΣΤΥ 8.00 INCOMPRESA / Misunderstood, 103’ της Asia Argento (ΔιεθνέςΔιαγωνιστικό)
  • ΑΣΤΥ 10.00 ΣΤΑΥΡΟΙ ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ / King and Country, 89’ του Joseph Losey (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)
  • ΑΑΒΟΡΑ 10.20 Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ / Le grand amour, 87’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

ΤΡΙΤΗ 21/10

  • ΑΑΒΟΡΑ 6.00 Β΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ HORME PICTURES + ΛΑΒΕΤΕ ΘΕΣΕΙΣ, 80’ του Θόδωρου Μαραγκού (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)
  • ΑΣΤΥ 6.10 ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΜΑΡΙΕΝΜΠΑΝΤ / L'année dernière à Marienbad, 94’ του Alain Resnais (8 Έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)
  • ΑΣΤΥ 8.00 CORN ISLAND / Simindis kundzuli, 100’ του George Ovashvili (ΔιεθνέςΔιαγωνιστικό)
  • ΑΑΒΟΡΑ 8.15 Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ / La règle du jeu, 110’ του Jean Renoir (8 Έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)
  • ΑΣΤΥ 10.00 QUEEN AND COUNTRY, 105’ του John Boorman (ΔιεθνέςΔιαγωνιστικό)
  • ΑΑΒΟΡΑ 10.20ΓIO - ΓIO / Yo-yo, 92’ του Pierre Etaix (ΑφιέρωμαστονΠιέρΕτέξ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 22/10

  • ΑΣΤΥ 6.00 ΣΑΛΟ ή 120 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΣΟΔΟΜΑ / Salò o le 120 giornate di Sodoma, 116’ του Pier Paolo Pasolini (8 Έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)
  • ΑΑΒΟΡΑ 6.15 ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ, 81’ του Γιώργου Σταμπουλόπουλου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)
  • ΑΑΒΟΡΑ 7.50 ΣΤΑΥΡΟΙ ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ / Paths of Glory, 88’ του Stanley Kubrick (A’ Παγκόσμιος Πολέμος)
  • ΑΣΤΥ 8.15 THE SMELL OF US, 92’ του Larry Clark (ΔιεθνέςΔιαγωνιστικό)
  • ΑΑΒΟΡΑ 9.30ΗΛΕΥΚΗΚΟΡΔΕΛΑ / Das weisse band, 144’ του Michael Haneke (A’ ΠαγκόσμιοςΠολέμος)
  • ΑΣΤΥ 10.10 MANGE TES MORTS / Eat Your Bones, 94’ του Jean-Charles Hue (ΔιεθνέςΔιαγωνιστικό)

ΠΕΜΠΤΗ 23/10/2014

  • ΑΣΤΥ 6.15 ΘΕΪΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ / Yadon ilaheyya, 92’ του Elia Suleiman (Αφιέρωμα στον Ελία Σουλεϊμάν)
  • ΑΣΤΥ 8.00 ANDELE / Angels, 97’ της Alice Nellis (Διεθνές Διαγωνιστικό)
  • ΑΣΤΥ 10.00 AFTERLIFE / Utóélet, 95’ του Virag Zomboracz (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/10

  • ΑΣΤΥ 6.30 NO ONE ’S CHILD / Nicije dete, 103’ του Vuk Rsumovic (ΔιεθνέςΔιαγωνιστικό)
  • ΑΣΤΥ 8.30ΟΧΡΟΝΟΣΠΟΥΑΠΟΜΕΝΕΙ / The Time That Remains, 109’ του Elia Suleiman (ΑφιέρωμαστονΕλίαΣουλεϊμάν)
  • ΑΣΤΥ 10.40 THE JUDGMENT / Sadilishteto, 107’ του Stephan Komandarev (Avant Premiere)

ΣΑΒΒΑΤΟ 25/10

  • ΑΣΤΥ 6.15 ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΖΟ / My Name Is Joe, 105’ του Ken Loach (8 Έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)
  • ΑΣΤΥ 8.45 ΤΑ ΕΡΕΙΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΛΙΜΜΕΝΑ / Blue Ruin, 90’ του Jeremy Saulnier (Avant Premiere)
  • ΑΣΤΥ 10.30 EL ARDOR / The Ardor, 110’ του Pablo Fendrik (Avant Premiere)

ΚΥΡΙΑΚΗ 26/10

  • ΑΣΤΥ 5.00 Β΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ – EFA 2013, 125΄
  • ΑΣΤΥ 7.20 Ο ΑΝΕΜΟΣ ΧΟΡΕΥΕΙ ΤΟ ΚΡΙΘΑΡΙ / The Wind That Shakes the Barley, 127΄του Ken Loach (Ειδική Προβολή)
  • ΑΣΤΥ 9.45 7 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΒΑΝΑ / 7 días en la Habana, 129’ των Elia Suleiman, Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero (Αφιέρωμα στον Ελία Σουλεϊμάν)
  • ΟΠΕΡΑ ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ 8.30 JIMMY’S HALL, 109’ του Ken Loach (Avant Premiere) Της προβολής θα προηγηθεί η απονομή των βραβείων των ταινιών και των τιμώμενων προσώπων του 27ου Πανοράματος.

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Δευτέρα 27/10/2014

  • ΑΣΤΥ 6.15 ΚΙΕΡΙΟΝ, 92’ του Δήμου Θέου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)
  • ΑΣΤΥ 8.00 ΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΚΛΟΥΒΙ / Tras el cristal, 110’ του Agustí Villaronga (8 Έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)
  • ΑΣΤΥ 10.15 Η ΜΕΓΑΛΗ ΧΙΜΑΙΡΑ / La grande illusion, 114’ του Jean Renoir (A’ Παγκόσμιος Πολέμος)

ΤΡΙΤΗ 28/10

  • ΑΣΤΥ 6.00 ΓIO - ΓIO / YO-YO, 92’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)
  • ΑΣΤΥ 8.00 HEUREUX ANNIVERSAIRE / Happy Anniversary, 15’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ) + ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ / Le soupirant, 83’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)
  • ΑΣΤΥ 10.00 Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ / La grande guerra, 137’ του Mario Monicelli (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΤΕΤΑΡΤΗ 29/10

  • ΑΣΤΥ 6.00 ΟΥΔΕΝ ΝΕΟΤΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ /All Quiet on the Western Front, 134’ του Lewis Milestone (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)
  • ΑΣΤΥ 8.30 ΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ / Tant qu'on a la santé, 77’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)
  • ΑΣΤΥ 10.15 ΣΤΑΥΡΟΙ ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ / Paths of Glory, 88’ του Stanley Kubrick (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)
   
   

greenpeace   mesogeios   unicef   hamogelo   actionaid   wwf   giatroi kosmoy   msf

   
© 2006 - 2017 nightwalk project / Designed by Panagiotis Sp - Hosting by Pointer.gr