facebook-icon  blogger-icon  youtube-icon  blogger-icon

   

nightwalk.gr / facebook  

nightwalk-2-300-2pg

   

68o Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Βερολίνου 2018

Berlin 15 ~25/2/2018
Στο επίσημο διαγωνιστικό πρόγραμμα του φεστιβάλ συμμετέχουν 19 ταινίες

• «Isle of Dogs» του Wes Anderson
• 3 Tage in Quiberon (Τρεις μέρες στην Κιμπερόν, σκηνοθεσία Eμιλι Ατέφ (Γερμανία/ Αυστρία/ Γαλλία)
• Ang Panahon ng Halimaw (Η εποχή του διαβόλου) σκηνοθεσία Λαβ Ντίαζ (Φιλιππίνες)
• Damsel, σκηνοθεσία Ντέιβιντ και Νέιθαν Ζέλνερ (ΗΠΑ)
• Don't Worry, He Won't Get Far on Foot (Μη φοβάσαι δεν θα πάει μακριά περπατώντας) σκηνοθεσία Γκας Βαν Σαντ (ΗΠΑ)
• Dovlatov σκηνοθεσία Αλεξέι Γκέρμαν Τζούνιορ (Ρωσία/ Σερβία/ Πολωνία)
• Eva, σκηνοθεσία Μπενουά Ζακό (Γαλλία/ Βέλγιο)
• Figlia mia (Κόρη μου) σκηνοθεσία Λάουρα Μπισπούρι (Iταλία /Γερμανία/ Ελβετία)
• Las herederas (Οι κληρονόμοι) σκηνοθεσία Mαρτσέλο Μαρτινέσι (διεθνής συμπαραγωγή)
• In den Gängen (Στους διαδρόμουs) σκηνοθεσία Tόμας Στούμπερ (Γερμανία)
• Khook (Γουρούνι) σκηνοθεσία Mάνι Χαγκλιγκί (Iράν)
• Mein Bruder heißt Robert und ist ein Idiot (Ο αδελφός μου λέγεται Ρόμπερτ και είναι ηλίθιος) σκηνοθεσία Φίλιπ Γκρόνινγκ (Γερμανία/ Ελβετία/ Γαλλία)
• Museo (Mουσείο) σκηνοθεσία Αλόνσο Ρουίζπαλάσιος (Mεξικό)
• La prière (Ο παίκτης) σκηνοθεσία Σεντρίκ Καν (Γαλλία)
• Toppen av ingenting (Ακίνητη περιουσία) σκηνοθεσία Mανς Mάνσον ,Αξελ Πέτερσεν (Σουηδία/ Αγγλία)
• Touch Me Not (Μη μ' αγγίζεις) σκηνοθεσία Αντίνα Πιντιλίε (διεθνής συμπαραγωγή)
• Transit σκηνοθεσία Κρίστιαν Πέτσχολντ (Γερμανία/ Γαλλία)
• Twarz (Ληστεία) σκηνοθεσία Mαλγκορζάτα Ζουμόφσκα (Πολωνία)
• Utøya 22. juli (U - 22 Ιουλίου) by Eρικ Πόπε (Noρβηγία)

Τα βραβεία του 68ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Βερολίνου:

Χρυσή Αρκτος: Touch me Not της Αντίνα Πιντίλιε

Αργυρή Αρκτος - Μεγάλο Βραβείο της Επιτροπής: Μug της Μαγκοζάτα Σιμόφσκα

Αργυρή Αρκτος Alfred Bauer Κινηματογραφικής Πρωτοπορίας: Οι «Κληρονόμοι» του Μαρτσέλο Μαρτινέσι

Καλύτερη Σκηνοθεσία: Γουές Αντερσον για το «Isle of Dogs»

Καλύτερη Ηθοποιός: Ανα Μπρουν για τις «Κληρονόμους» του Μαρτσέλο Μαρτινέσι

Καλύτερος Ηθοποιός: Αντονι Μπαζόν για την «Προσευχή» του Σεντρίκ Καν

Βραβείο Σεναρίου: Μανουέλ Αλκάλα και Αλόνσο Ρουιζπαλάσιος για το «Museo»

Βραβείο Καλλιτεχνικού Επιτεύγματος: Ελενα Οκοπνάγια για τα κοστούμια και τα σκηνικά στο «Dovlatov» του Αλεξέι Γκερμάν

Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ: Waldheims Walzer της Ρουθ Μπέκμαν (Αυστρία)

Ειδική Μνεία Καλύτερου Ντοκιμαντέρ: Ex Paje του Λουίζ Μπολονιέζι (Βραζιλία)

Βραβείο Καλύτερης Πρώτης Ταινίας: Touch me Not της Αντίνα Πιντίλιε

Ειδική Μνεία Καλύτερης Πρώτης Ταινίας: An Elephant Sitting Still του Χου Μπο

Χρυσή Αρκτος Καλύτερης Μικρού Μήκους Ταινίας: The Men Behind the Wall της Ινές Μολντάφσκι (Ισραήλ)

Αργυρή Αρκτος - Βραβείο της Κριτικής Επιτροπής Μικρού Μήκους Ταινίας: Imfura του Σαμουέλ Ισιμγουέ (Ελβετία, Ρουάντα)

Βραβείο Audi Μικρού Μήκους Ταινίας: Solar Walk της Ρέκα Μπούτσι (Δανία)

   
   

greenpeace   mesogeios   unicef   hamogelo   actionaid   wwf   giatroi kosmoy   msf

   
© 2006 - 2018 nightwalk project / Designed by Panagiotis Sp - Hosting by Pointer.gr