Παρασκευή 14 Δεκέμβριος 2018
Συναυλίες - Festival

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

 

9-12-2018

C.W. Stoneking + Sierra Ferrell

Principal Club Theater, Θεσσαλονίκη

11/12-12-2018

C.W. Stoneking + Sierra Ferrell

Tiki Bar

14-12-2018

Amenra w/ Treha Sektori

Piraeus 117 Academy

perissotera

Δίσκοι Μουσικής στο Χρόνο /

Δεκέμβριος 2018

 

Soundtracks /

Δεκέμβριος 2018

   .............................................  

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2018

Slanted And Enchanted - Pavement 
Surfer Rosa - Pixies 
Daydream Nation - Sonic Youth 

...

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2018

First Man - Justin Hurwitz
Bohemian Rhapsody - Queen
Black Panther - Ludwig Göransson

 
Slanted And Enchanted Pavement   First Man Justin Hurwitz
     

perissotera

 

perissotera

Το πρόγραμμα της Αττικής:

ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Τρίτη 21 Ιουνίου
ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΗ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗ
Rock, Blues & reggae / ώρα έναρξης 19.00
Line Out, Εν κατακλείδι, No Fake Bone, Ganzi Gun, Periklis Biskinis (B•SkiNny)

ΑΘΗΝΑ
Κυριακή 19 Ιουνίου
SIX D.O.G.S Αβραμιώτου 6-8
Street Outdoors disco / house πάρτι σε συνεργασία με τους Street Outdoors για την Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής - Ώρα έναρξης 17:00 - 23.30

Τρίτη 21 Ιουνίου

ΑΡΕΟΠΑΓΙΤΟΥ 16 (στη συμβολή με την οδό Μακρυγιάννη)
Ανοιχτή Ακρόαση - Open Audition - Ώρα έναρξης 19:00 / Μουσική Κίνηση Ρεσιτάλ μουσικής.
ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
Φιλαρμονική Ορχήστρα Δήμου Αθηναίων / ώρα έναρξης 20.30
Η Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων υπό τη Διεύθυνση του Δημήτρη Μίχα μας προσφέρει ένα ταξίδι από τις παγωμένες στέπες της Ρωσίας και τις όχθες του Βόλγα στη Σουηδία των ABBA. Από την κλασσική Βιέννη στην Ιταλία της καντσονέτας και του Μπελκάντο και στην Γαλλία της Εντίθ Πιάφ και την Αμερική της Τζαζ και της Σόουλ στην Βραζιλία της Σάμπας και στη Αργεντινή του Πιατσόλα.


ΜΠΗ Σάιντ - Πεζόδρομος Μαυροκορδάτου
Last Day Deaf music - Ώρα έναρξης 19:00. Με τους συντάκτες του μουσικού webzine lastdaydeaf.com / παζάρι βινυλίων.
COLIBRI και ΚΡΥΦΤΟ πεζοδρόμιο Εμπεδοκλέους,
Jazz - Ώρα έναρξης 21:30. Jazz Improvisations live βραδιά
ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ, Κορινθίας 6 - Αμπελόκηποι
Πολυφωνική Χορωδία - Ώρα έναρξης 19:00
1ο μέρος: Γαλλικό και ελληνικό τραγούδι υπό τη διεύθυνση της Laurence Tragin / 2ο μέρος: Παραδοσιακό και Εκκλησιαστικό ρεπερτόριο
HOTEL CHELSEA - Οδός Πρόκλου & Π. Πλαστήρα
Secret Live - Ώρα έναρξης 21:30
ΘΕΣΣΑΛΟΣ Μελενίκου 2 & Πρ. Δανιήλ
Πέτρος Μάλαμας Quintet - Ώρα έναρξης 20:00
Ο Πέτρος παρουσιάζει τον Νίκο Παπαϊωάννου (βιολοντσέλο), τον Θάνο Καζαντζή (τύμπανα), τον Παναγιώτη Μανουηλίδη (πλήκτρα) και τον Κώστα Νικολόπουλο (κιθάρα). Μαζί τους η Σταυρούλα Παυλίκου (φωνή)
ΛΟΥΚΟΥΜΙ Πλατεία Αβησσυνίας
Όλες οι εκδηλώσεις αρχίζουν το ηλιοβασίλεμα
• Loukoumi Bar main stage: live jamming jazz unplugged
• Lab live (υπόγειο): De Elias Artista με το project Saba (audio collage, poetry, live electronics )
• Δέντρο (α΄ όροφος): ανοικτό σεμινάριο γιόγκα με ζωντανή Ινδική διαλογιστική μουσική με τις: Τατιάνα Σκανάτοβιτς άσκηση και διαλογισμός, Κλειώ Καραμπελιά –άρπα και Nadi Raj (ragas)
• Κήπος στην ταράτσα: ad lib poetry
ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ της Ελλάδος Λίλιαν Βουδούρη
Μέγαρο Μουσικής - Ώρα έναρξης 17:00
Νότες και λέξεις για μικρούς και μεγάλους με: Polyphonica Drums Team / Ομάδα Όπερας Δημοτικών Ωδείων Αμαρουσίου, Περιστερίου / Ομάδα Χορού Salsa Sinners Hοpa students
ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Αθηνών (Κήπος) - Ώρα έναρξης 20:00
Το Μέγαρο Μουσικής προσκαλεί μικρούς και μεγάλους σε μια μεγάλη μουσική βραδιά στον καταπράσινο κήπο. Χριστίνα Μπαζίλη βιολοντσέλο, Θανάσης Αποστολόπουλος πιάνο / Παιδική Χορωδία Rosarte / Κρατική Ορχήστρα Αθηνών / Αγγελική Τουμπανάκη και Buzz Bastardz

ΜΙΚΡΗ ΒΟΥΛΗ πλ. Βαρνάβα
Ακουστικό Ρεμπέτικο λαϊκό - Ώρα έναρξης 21:00
Ρακοσυλλέκτες
ΠΑΛΙΑΚΗΣ - Οδός Πρόκλου & πλ. Βαρνάβα
Ακουστικό σχήμα (ρεμπέτικο – λαϊκό), Ώρα έναρξης 21:30
ΠΕΔΙΟΝ ΤΟΥ ΑΡΕΩΣ (Κτήριο Οικονομίδη)
1. Μουσικό ποδοσφαιρικό τουρνουά 5X5 με τη ΣΧΕΔΙΑ - Ώρα έναρξης: 17.30
2. Εργαστήρια και Δράσεις - Ώρα έναρξης: 17.30
• Ζωγραφική σε t-shirts από τη Λέσχη Αλληλεγγύης Κουκακίου
• Συμμετοχικές δράσεις από το «Μυρμήγκι» και την «Αλληλεγγύη Πειραιά»
• Το τρένο της αλληλεγγύης (Αγ. Ανάργυροι) κατασκευάζει και ζωγραφίζει «κρεμάστρες καλοσύνης»
• Παζάρι: Vinyl in the city
• Συνάντηση Ευεξίας Γέλιου με τη Σχολή Γέλιου Elias Laughter Academy
• Εργαστήριο Φωνή & Προσωπικότητα - Μια πρώτη γνωριμία με τον προσωπικό σύμμαχο και συνεργάτη , το Φωνητικό σύστημα από την Ζαφειρώ Χατζηφωτίου Υψίφωνος, Καθηγήτρια Μονωδίας & Ανωτέρων Θεωρητικών της Μουσικής.
3. World Σκηνή- Ώρα έναρξης: 18.00
• Χορωδία Gospel και Αφρικανικοί χοροί από το δίκτυο Μεταναστριών στην Ελλάδα, οι Μέλισσες
4. Κεντρική Σκηνή: ώρα έναρξης: 19.30
Les Enfants De Pigalle, Les Trois Femmes, Nastazia and the Jazzuars, Delight, OCD, Playground Τheory, Katerine Duska, Serafim Tsotsonis Live
ΡΕΒΕΚΑ - πεζόδρομος Πλατεία Βαρνάβα
Rock Live - Ώρα έναρξης 21:30
SUPER FLY Πεζοδρόμιο Οδός Εμπεδοκλέους
Hip Hop, Electro Ώρα έναρξης: 20:30
Live Soulnek Feat. Alida Soul Mama and Dj Kill Emil (Pad Trio), guest Billa Q Show performance (Pad Trio)

Τετάρτη 22 Ιουνίου
ΑΒΑΒΑ Πεζόδρομος Τιμοθέου - Παγκράτι
Έντεχνη μουσική - Ώρα έναρξης 20.00
Φώτης Ανδρικόπουλος, Δημήτρης Καρράς και Ματούλα Ζαμάνη
ΒΑΡΝΑΒΑ CAFE -Πεζοδρόμιο γωνία οδός Πρόκλου & πλ. Βαρνάβας
Jazz - ώρα έναρξης 21:30
BABA GHANOUSH' Πεζόδρομος οδού Εμπεδοκλέους
Swing Live - Ώρα έναρξης 21:30
ΜΠΗ Σάιντ - Πεζόδρομος Μαυροκορδάτου
Rock-dance-hip-hop - Ώρα έναρξης 19:00
Kraak / Alex K + Stef (Last Drive) / Deaf Radio, Drunk Jackals και παζάρι με μεταχειρισμένους δίσκους
HOTEL CHELSEA - Οδός Πρόκλου & Π. Πλαστήρα
Secret Live - Ώρα έναρξης 21:30
ΠΕΔΙΟΝ ΤΟΥ ΑΡΕΩΣ (Κτήριο Οικονομίδη)
Μουσικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου 5X5 με τη ΣΧΕΔΙΑ - Ώρα έναρξης: 17:30
Εκθέσεις & Εργαστήρια: - Ώρα έναρξης: 17:30
• Συμμετοχικές δράσεις από το «Μυρμήγκι» και την «Αλληλεγγύη Πειραιά»
• Εργαστήριο Κεραμικής από την Αλληλεγγύη Πειραιά
• Εργαστήριο Ξυλογλυπτικής από την Αλληλεγγύη Πειραιά
• Παρασκευή υγρού απορρυπαντικού πλυντηρίου, από την ομάδα αλληλεγγύης του κοινωνικού παντοπωλείου του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κερατσινίου
• Ο Κύκλος των Αισθήσεων: βιωματικό εργαστήρι με ήχους, χρώματα, Αρώματα, Αισθήσεις και Γεύσεις με τη Μαρία Μουσούρη.
• Παζάρι: Vinyl in the city
• Συλλογική κουζίνα από την ομάδα Mano Aperta
World Σκηνή - Ώρα έναρξης: 18:00
• Ομάδα κρουστών Βασίλη Βασιλάτου BB5 και συμμετοχικό εργαστήριο body percussion -
• Μουσική Παρέλαση από τους Gaida Band
• Opening in Cuba : Santa Palabra
Κεντρική Σκηνή - Ώρα έναρξης: 19:30
Groove Spot trio, Nadi Raj & Indigo, Δημήτρης Λάμπος Blues, Cahorn Keys, Human Beatbox show, George Zervos, Daphne and the Fuzz, Ocean Mind
T & TOGGS - Πεζοδρόμιο οδός πλ. Βαρνάβα
soul/underground pop - ώρα έναρξης 21:30
Idra Kayne
ΣΚΑΖΗ Πεζοδρόμιο οδός Εμπεδοκλέους
ρεμπέτικο - ώρα έναρξης 21:30
Ρεμπετόσκυλα
ΣΚΟΥΦΙΑΣ - Πεζοδρόμιο οδός Εμπεδοκλέους,
ρεμπέτικο/παραδοσιακό – ώρα έναρξης 21:30
Κάτσε ν' ακούσεις μια πενιά

Πέμπτη 23 Ιουνίου

ΜΠΗ Σάιντ - Πεζόδρομος Μαυροκορδάτου
Rock-dance-hip-hop - Ώρα έναρξης 19:00
Joalz, Ice Eyes, Kid Flicks ‎+ Dj set και παζάρι με μεταχειρισμένους δίσκους

ΠΕΔΙΟΝ ΤΟΥ ΑΡΕΩΣ (Κτήριο Οικονομίδη)
Εργαστήρια & Εκθέσεις - Ώρα έναρξης 17:30
• Εργαστήριο Οριγκάμι από τον Σύλλογο Φιλιππινέζων στην Ελλάδα
• Συμμετοχικές δράσεις από το «Μυρμήγκι» και την «Αλληλεγγύη Πειραιά»
• Βιωματικά / συμμετοχικά εργαστήρια για τα ανθρώπινα δικαιώματα από την «Άρσις»
• Αφήγηση παραμυθιών και παραστάσεις με Clowns
• Το τραγούδι της ψυχής μας - σύντομο εργαστήρι, θα επιχειρήσουμε ένα ταξίδι στο δρόμο αυτό με «τους καλύτερους φίλους μας» με εισηγήτρια την Αγγελική Πλουμά
• Παζάρι: Vinyl in the city
WORLD ΣΚΗΝΗ - Ώρα έναρξης 18.00
• Παραδοσιακή Χορωδία «Οι φίλοι της Παράδοσης»
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ - Ώρα έναρξης 19.30
Bittersweet, Workaholics, Panic Station και άλλοι καλεσμένοι
CLOSING PARTY - Ώρα έναρξης 23.00 σε συνεργασία με το BEST 92.6
Closing Party με τις γυναίκειες μελωδίες του Best 92.6. Οι αγαπημένες Κλεοπάτρα Φυντανίδου, Μαρία Παπιδάκη και Εύη Σιδηροπούλου κλείνουν την φετινή διοργάνωση των εκδηλώσεων της Ευρωπαϊκής Γιορτή της Μουσικής Αθηνών 2016!
ΡΙΝΟΚΕΡΩΣ BAR – Rhinoceros Bar - Οδός Ασκληπιού 22, Νεάπολη Εξαρχείων
Swamp country blues μουσική / Experimental, Ώρα έναρξης: 20:00
Appalachian Cobra Worshippers & Far west mandolinistic orchestra
ΠΛ. ΒΑΡΝΑΒΑ live stage
Brazilian funky beat band - Ώρα έναρξης 19:00
Banda Valeu + guests
ΒΥΡΩΝΑΣ
Πέμπτη 23 Ιουνίου
ΡΟΛΟΙ - Λεωφόρο Χρυσοστόμου Σμύρνης 47
Alternative Rock - Indie - Ώρα έναρξης 20.00
Autumn Machinery / Vasilis Tsavdaridis (DROPENERS) / Echo Train

various photos

old autos

black & white

reflections

 28-various photos

 

Chrysler imperial 1932 

 

black white 01

 

 reflections P1040815

             

Φωτογραφίες από

Εξώφυλλα Δίσκων

digital images

air show 2005

Ιστορικό Rally

Ακρόπολις

eloy   digital images pic061 2   airshow 1035   No 66 FIAT 500 1969
             

photonews

cafe cafe bars

 

bars

 

mousikes skines live

mpyraries

 

clubs

 

mezedopoleia

nick cave 0

facebook icon  blogger icon youtube icon

 

Δεκέμβριος 2018
ΔΤΤΠΠΣΚ
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Μας αρέσουν

 
xrysostomio

ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΟ Rock Bar

 
melismata

Μελίσματα / Μεζεδοκαφενείο

 
to trikyklo

Το Τρίκυκλο / Μεζεδοπωλείο

 
blackbird bar

BLACKBIRD bar